Kullanıcı adı:
(?) Şifre:
Call of Duty 2
0 sunucu
0 oyuncu
 
Call of Duty 4
0 sunucu
0 oyuncu
 
Quake 3: Arena
0 sunucu
0 oyuncu
 
16/11/18 08:58 Toplam 0 oyuncu %p sunucu 692 kullanıcı siteyi görüntülemekte
store
Far Cry
06/07/2004 19:52 | Yazar: jesuskane

Jack Craven adlı karakterimiz filmlerden bildiğimiz esrarengiz geçmişe sahip o eski ajanlardan biri. Genelde aman tanrım yine klişe bir karakter, yine klişe bir hikaye diyeceğimiz noktada durmamız icap ediyor. Çünkü Jack her ne kadar bilindik bir tablo çiziyor olsa bile, bu sefer olayların tadı bambaşka. Oyun, diğerleri için büyük bir yıkım aslında. Gerek kullandığı teknoloji, gerek atmosferi ve senaryosu ile dört dörtlük bir yapım. Yıllar önce Half-Life ile yaşadığımız heyecanı kat kat fazlasıyla yaşattığı gibi var olan ve olabilecek rakiplerinin birkaç adım önünde yerini alıyor. Doom 3 ve Half-Life 2 gibi oyunlar yaptık, şunu şuradan yansıttık, hatta onlar demolarını ve resimlerini yayınlaya dursunlar biz Far Cry’ımızı incelemeye başlayalım.

Öncelikle oyun hakkında bizleri ilgilendiren özel konulardan biri yapımcı ekipte üç Türk’ün yer alıyor olması. Almanya’da yaşayan bu arkadaşlarımız ayrıca kurucu üyelerden. Yapımcı ekibin geri kalanından bir iki kelimeyle bahsetmek gerekirse, dünya karması dememiz yeterli sanırım. Oyun yapımının milletlere özel olmadığını, bilgisayarın ve dilinin her yerde aynı olduğunu belirtip incelememize geçelim hemen.

Jack Carver yelkenlisiyle huzur içinde denizlerde yol almaktadır. Tropik adalardan birine kim olduğu pek de belli olmayan bayan yolcusunu bırakır. Bundan kısa bir süre sonra teknesi saldırıya uğrar. Jack her geçmişi bilinmezlerle dolu klişe karakterler gibi bu saldırıdan sağ kurtulmayı başarır ve adaya çıkar. Bundan sonrası Jack’in hayatta kalma mücadelesi ve adadaki sır perdesini ortadan kaldırmaya çalışmasının hikayesidir. Konu ilk bakışta gayet sığ ve basit görünmesine rağmen ilerledikçe karşımıza çıkan karakterler, beklenmedik şekilde gelişen olaylar atmosferi sürekli canlı tutuyor. Ateş etmek ve saklanmaktan daha fazla yapacağınız bir şey varsa o da merak içinde Far Cry oynamak. Far Cry gerçekten de sağlam bir kurguya sahip. Görkemli grafiklerin de katkısı ile sinema perdesinden çıkmış birçok sahneye oyun boyunca şahit oluyorsunuz ki her anın tadı gerçekten damağınızda kalıyor.


Kullanılan grafik motoru Cry Engine tamamen yapımcı ekibin eseri. Yakın gelecekte bu motorla yapılmış bir çok oyun göreceğimize eminim. Sebeplerini anlamak için oyunu birkaç dakika oynamanız yeterli. Şu ana kadar oyun içindeki detayların en etkileyici olduğu yapım diyebiliriz. Ayrıca bu tür bir oyunda gördüğüm en sağlam karakter animasyonlarına sahip. Karakterlerin hareketleri gerçekçi ve çok yumuşak. Oyunun büyük bölümü tropik bir adada geçse de, kapalı mekanlarda da bulunuyoruz. Canlandırılması gerçekten güç olan orman ortamından, daha az detay içeren binalara girdiğinizde bir kez daha büyüleniyorsunuz.

Sonraki: 2. sayfa »
Sayfalar: 1 2 3 4

Beklediklerimiz:   Crysis | Battlefield 2142 | NFS:Carbon | Team Fortress 2 | Quake Wars | Spore          Bkz: Cem Özkaynak
Google+
close