Kullanıcı adı:
(?) Şifre:
Call of Duty 2
0 sunucu
0 oyuncu
 
Call of Duty 4
0 sunucu
0 oyuncu
 
Quake 3: Arena
0 sunucu
0 oyuncu
 
21/10/18 20:08 Toplam 0 oyuncu %p sunucu 423 kullanıcı siteyi görüntülemekte
store
Diablo II 1.10
Madem üçüncüsünü çıkartmıyorlar biz de yamasını inceleriz.
04/07/2004 21:26 | Yazar: darktrpr, ProGamer
Çok uzun zamandır birçok Diablo II oyuncusunun heyecanla beklediği 1.10 yaması birkaç ay önce çıktı. Peki Diablo 1.10’u herhangi bir yamadan ayıran özellikleri neler ve neden üzerinde bu kadar çok duruluyor? Öncelikle bu soruların yanıtlarını vermek gerek. Diablo 1.10 bugüne kadar çıkmış olan en geniş oyun yamalarından biri. Oyunda yapısal birçok değişikliğe gidilerek eski oyun tecrübesi çok farklı bir noktaya taşınmış.
1.10 yamasında ilk dikkati çeken özellik oyunun bilhassa Hell seviyesinde oldukça zorlaşmış olması. Artık eskisi gibi “player 8” açık bile oynarken güle oynaya ilerlemeniz mümkün değil. Eğer 1.09 ya da daha önceki yamalardan kalma özelliklerinize güvenip bir grup yaratığın arasına öylece dalarsanız muhtemelen hızlı bir şekilde town’a geri dönmek (ölerek) zorunda kalacaksınız. Ayrıca değiştirilen experience sistemi nedeniyle eskisi kadar hızlı level atlama imkanı da bulunmuyor.

Yetenek meselesi
Ancak yenilikler tabi ki oyunun zorlaşmasıyla sınırlı değil. Yapısal değişikliklerin başında skill’ler üzerine yapılan değişiklikler geliyor. Eski versiyonlardaki ilk skill’lerin es geçilerek 24. ve 30. level seviyesindeki skill’lere yüklenilme durumunu bu yama ile tamamen değişirmişler. Artık ilk seviyelerde skill’ler bile karakter gelişiminizde önemli bir rol oynuyor. Synergy bonus adını verdikleri yeni bir özellik ile ilk seviyedeki skill’lerin yüksek seviyedeki skill’leri de etkilemesini sağlamışlar. Örneğin Necromancer’da bulunan Teeth adlı skill ileride kullanacağınız Bone Spear ya da Bone Spirit gibi skill’lere önemli düzeyde hasar katkısı sağlayabiliyor. Bunun yanında skill’lerin hemen hepsinin istatistikleri değiştirilmiş durumda. Bu şekilde eskisine oranla daha dengeli bir PvP ortamı sağlanmaya çalışılmış.

Oyunu internette oynayan oyuncuları ise çok daha fazla yenilik bekliyor. Yeni “ladder character” özelliği ile sıfırdan bir karakter yaratıp bir sezon boyunca karakterinizi en iyi seviyeye getirebilmek için çalışıyorsunuz. Bu şekilde hem uzun süredir oynayan oyunculardan ayrı olarak herkesle aynı anda oyuna başlama imkanı yakalayabiliyor ve daha önceden sisteme aktarılmış binlerce kopyalama ürünü item’dan da otomatik olarak kurtulmuş oluyorsunuz. Bir de yalnızca battle.net üzerinde bulabileceğiniz item’lar ve Über Diablo var. Önce Über Diablo’nun ne olduğunu açıklamaya çalışacağım. Sadece Batte.net sunucularında tam olarak nasıl olduğu belli olmayan gizli bir quest’i tamamladığınızda karşınıza çıkabiliyor. Görünüş olarak Diablo’yla aynı olsa da Diablo’ya oranla çok çok daha güçlü olan Über Diablo’yu öldürmeyi başarabilirseniz Annihilus asındaki charm’ı da elde edebiliyorsunuz.

Item’im biçim biçim
Gelelim Diablo’nun en önemli unsularından biri olan item’lar konusundaki değişikliklere. Oyuna tam 100 adet yeni item eklenmiş ve bunlardan 29 tanesi yalnızca ladder karakterler tarafından bulunabiliyor. Bununla birlikte düşen nadir ve büyülü nesnelerin suffix’leri değiştirilerek daha iyi item’ların çıkması sağlanmış. Bunlara bir de 20 rune word ekleyin...
Tüm bu değişikliklerden oyun dünyası da nasbini almış. Haritalar artık eskisinden çok daha büyük. Özellikle hell seviyesindeki Durance of Hate’in büyümesi Meph Run’ları bir hayli zorlaştırmış. Yaratıklar ise eskisinden daha zeki ve hızlı. Bunun dışında hemen hepsine birçok yeni özellik eklenerek verdikleri hasarlar ve dayanıklılıkları da arttırılmış.
Diablo 1.10 yaması kesinlikle Diablo heyecanını yeniden canlandırabilecek nitelikte gözüküyor. Eğer bir de Battle.net’de oynayabilecek imkanlara sahipseniz 1.10 yamasından oldukça keyif alacağınızı garanti edebilirim. Eğer Diablo dünyasını özlediyseniz 1.10 geri dönmeniz için iyi bir bahane olabilir.

İlgili makaleler:
Diablo hakkında sık sorulan sorular
Oyun: Diablo II

Beklediklerimiz:   Crysis | Battlefield 2142 | NFS:Carbon | Team Fortress 2 | Quake Wars | Spore          Bkz: Cem Özkaynak
Google+
close