Kullanıcı adı:
(?) Şifre:
Call of Duty 2
0 sunucu
0 oyuncu
 
Call of Duty 4
0 sunucu
0 oyuncu
 
Quake 3: Arena
0 sunucu
0 oyuncu
 
20/02/19 10:49 Toplam 0 oyuncu %p sunucu 707 kullanıcı siteyi görüntülemekte
store
Yaklaşan tehlike: World Of Warcraft
Kapalı bir kutu gibi olan WoW’un kapağını sizin için aralamaya çalıştık. Bakalım neler bulduk?

Blizzard’ın 1994 yılında çıkardığı ilk Warcraft olan Orcs and Humans çok ses getirmiş ve milyonlarca kopya satmıştı. Bir yıl sonra Warcraft II’yi çıkartıp ilk online oyun denemesini de gerçekleştiren Blizzard, kısa zaman sonra Battle.net sistemini devreye sokarak iyice yaygınlaştı. Tabii bir yandan da Starcraft’ın yükselişi ile birlikte Warcraft III için hummalı bir çalışma yapıldı... Sonucunda ortaya çok iyi sayılan bir Warcraft III çıktı. Kısa süre önce Warcraft III: The Frozen Throne adlı genişleme paketini de piyasaya süren Blizzard, şimdi çalışmalarını tamamen World Of Warcraft’a (WoW) yöneltti.

World of Warcraft'ın konusu Warcraft III’teki savaşın bitmesinden 4 yıl sonra aynı topraklarda geçiyor ve büyük bir savaşın ardından toparlanmaya çalışan ırkların temsilcisi olacağımızı gösteriyor. En iddialı olduğu kısım ise şu: Genelde tüm online oyunlarda başarının gizli anahtarı çok oynamaktan geçer. Daha fazla zaman ayırarak karakterinizi hızla geliştirip bir yerlere gelebilirsiniz (ya da gelemeyebilirsiniz). Ama World of Warcraft programcıları bunun böyle olmayacağını iddia ediyor. Haftada birkaç kere bile giren oyuncuların çeşitli quest’lere (görev) katılabileceğini, arkadaşlarıyla birlikte görev alıp çalışabileceklerini, sonunda ödüllendirilecekleri 1-2 saatten bir haftaya kadar sürebilecek bir sürü quest olacağını, az oynayanın da çok oynayanın da keyif alacağını söylüyorlar.

Çok oyun, çok güçtür

Bense bunun tamamen palavra olduğunu düşünüyorum. Sebebine gelince, online oyunların hiçbir zaman değiştirilemeyecek bir kuralı olan “çok oyun = daha fazla güç” sistemini daha önce kırmaya çalışan başka oyunlar da görüldü, ama sonuç hep aynı yere bağlandı. Bu bir yanlışlık ya da hata değil, böyle olması gayet doğal. Ayrıca “az vaktim var, keyif alamaz mıyım?” sorusuna “tabii ki alırsınız, ama sizden daha iyileri daima etrafınızda olacaktır” cevabı verilebilir.
Diğer açıdan oyun dünyası konusunda çok ciddi planları olan WoW tasarımcıları, oyunun genel konusu içinde olan kıtaları (Warcraft serilerinde geçen topraklar) oyuna ekleyeceklerini, bunun yanı sıra bir sürü keşfedilmeyi bekleyen toprak olacağını belirtiyor. Yani çok geniş bir dünya bizi bekliyor.

Sonraki: 2. sayfa »
Sayfalar: 1 2

Beklediklerimiz:   Crysis | Battlefield 2142 | NFS:Carbon | Team Fortress 2 | Quake Wars | Spore          Bkz: Cem Özkaynak
Google+
close