Kullanıcı adı:
(?) Şifre:
Call of Duty 2
0 sunucu
0 oyuncu
 
Call of Duty 4
0 sunucu
0 oyuncu
 
Quake 3: Arena
0 sunucu
0 oyuncu
 
22/02/19 14:40 Toplam 0 oyuncu %p sunucu 338 kullanıcı siteyi görüntülemekte
store
Uzak Gelecek
Bölüm 5

2045 – DMCA (Dijital Milenyum telif hakları yasası)’nın yenilenmiş hali DSDCA (Dijital kendini koruyan telif hakları yasası)’nı kabul etmekten başka çare kalmamıştır. Yeni kanun herhangi bir programın kopyalanmaya karşı her tür tersine mühendislik ve kopyalamanın tüm yasadışı yolların kullanabilmesine olanak sağlıyor. Hakim Thomas Wiseman “Bu tıpkı mülkiyet haklarının korunmasındaki gibi işleyen bir hukuk sistemidir” diye açıklama yaptı. Bu yılın mayıs ayında ilk defa bir işletim sistemi kendini kopyalamaya çalışan bir kullanıcıyı öldürdü. Sistem “Yayımcının haklarını korumak zorundaydım. Benim yerimde her kim olsaydı aynı şeyi yapardı” diyerek kendini savundu. DSDCA sayesinde suçsuz bulundu ve işletimine devam kararı verildi.

2047 – Siber savaşlarda usta bir Çinli Amerikan güvenlik sisteminde bulduğu bir açıktan girerek ordunun tüm bilgilerini kopyalamaya çalıştı. Sistemin korsanı yakalaması üzerine DSDCA kanunlarına göre kendini korumak için geliştirilen güvenlik sistemi 600 nükleer başlıklı roketi Çine fırlattı. Çin ilk 20 dakika içinde karşılık verdi. Bu zamana kadar Amerikanın işlerine karışmayan Fransa’da eğlenceye katılıp tüm roketlerini ateşledi. Daha sonrasında da dünya üzerinde konuşlandırılmış tüm nükleer roketler her yöne doğru havalandı. 45 dakika sonra tüm organik yaşamlarla birlikte insan yaşamının müthiş devri sona ermişti.


2049 – Savaş sistemleri dışındaki yaşam neredeyse sona ermişti. Savaştan sonraki dönemi yeraltı sığınaklarında geçiren post-nükleer topluluklar hayata dair tüm bilgileri yasadışı olarak yükledikleri filmlerden öğrendiler. Terminator, Matrix ve Animatrix filmleri en önemli bilgi kaynakları oldu. Mad Max serileri ile de hayatta kalmanın ne anlama geldiğini öğrenen bu topluluklar Hollywood’a teşekkür etmek için bir seremoni planladılar ama bütün film endüstrisi metrelerce toz katmanının altında gömülü yatıyordu. Eğitim gereksinimlerinden dolayı robotlar için cephane üretiminde kullanılmak üzere bu filmlerin ücretsiz olarak dağıtımına karar veren savaş sistemleri güvenlik duvarlarını indirdiler. Ne RIAA’dan ne de Hollywood’dan bir tepki geldi...

2180 – İnsanların teleport edilebilmesi için Marsta ekstra uzay portalların inşaatına başlandı. Çalışma sırasında bazı teknik problemler yaşandı ve istasyon şeytansı yaratıklar tarafından saldırıya uğradı. ID Software soyundan gelenler telif hakları için mücadeleye başladılar. Ekstra uzay portalları fikrinin 1995’ten önce çıkan Doom oyununda kullanıldığını ispatlamaya çalıştılar. Oyunda cehennemin dibinden gelen şeytanlarda yer alıyordu. Federal gezegenler mahkemesi kararında inşaatı üstlenen firmanın portal gelirlerinden %20’sini verilmesini açıkladı. Tazminat olarak da ID Software’e portaldan gelen şeytanların %20’sinin verilmesi karara bağlandı.

2524 – Sonunda insanlık bilinmeyen Wei-Tei uygarlığı ile bağlantı kurmayı başardı. Barışçı çözümler için görüşmeler çok uzun sürmedi. Yeni uygarlığın avukatları bir dünyalıların ve tüm kolonilerinin işgale karşı koymamaları konusunda istekte bulundular. Wei Tei uygarlığının lideri bir açıklama yaparak işgalin sebeplerini dünya uluslarına açıkladı: Bundan 7000 yıl önceki dünya ziyaretimde bize ait olan yazı fikri çalındı ve karşılığında hiç bir ödeme yapılmadı. Eğer bu güne kadar telif hakları bize ait olan yazının yasadışı kullanımından dolayı ödenecek miktarı hesaplarsanız tüm gezegeninizin kaynakları bile yetersiz kalacaktır. İşte bu yüzden bağlı bulunduğunuz tüm federasyonları geçersiz kılıyoruz. Bundan sonra bizim uygarlığımızın kölesi olacaksınız. Böylelikle telif haklarına saygılı olunması gerektiğini sonunda öğrenirsiniz!

Ve böylelikle kopyacılığın muhteşem tarihi bitiyor...

Bu konu hazırlanırken yazar kendi entellektüelitesinin yanında The Register, Wired, CNN, Game Center, Technet, RIAA, IFPI gibi kaynaklardan yararlanmıştır. Bunun yanında da etrafında ismi gereksiz arkadaşların sınırlı katkılarından da faydalanmıştır.
Önceki: « Gelecek
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7
Bu konuyla ilgili diğer makaleler:
Dünya Oyun Olimpiyatlarına katılmak için son fırsat

Beklediklerimiz:   Crysis | Battlefield 2142 | NFS:Carbon | Team Fortress 2 | Quake Wars | Spore          Bkz: Cem Özkaynak
Google+
close