Kullanıcı adı:
(?) Şifre:
Call of Duty 2
0 sunucu
0 oyuncu
 
Call of Duty 4
0 sunucu
0 oyuncu
 
Quake 3: Arena
0 sunucu
0 oyuncu
 
22/02/19 13:59 Toplam 0 oyuncu %p sunucu 360 kullanıcı siteyi görüntülemekte
store
Gelecek
Bölüm 4


Ekim 2004 – Uzun bir yıldan sonra Walt Disney’in kendi kendini yok edebilen CD’leri üzerindeki tartışmalar hala son bulmayacak gibi. Mahkemelerde bir çok dava bekliyor. Haklarından vazgeçmeyecek gibi görünenlerden biri de AMHCBE (Her iki gözüde sağlıklı çocukların anneleri derneği) Walt Disney ise derneğin suçlamalarına karşılık ürünlerde gerekli açıklamanın sekizinci sayfanın sağ alt köşesinde (4 punto olarak yazılmış) bulunduğunu savunuyor. Buradaki açıklamalara göre 3mm plastik eldiven ve koruyucu kalkan kullanılmasının her türlü sorunun üzerinden geleceği vurgulanmış. Bunlara ek olarak da ürünlerin testlerini “Görevimiz Tehlike”nin yapımcılarının yaptığını ve 48 saatlik ürünler yerine kendini 30 saniyede yok eden diskler kullandıklarını ve patlamadan önce normal disklerde olmayan bir özelliğin David Hassellof’un karizmatik sesinden “Bu disk kendini 30 sn. içinde yok edecektir” uyarısının bulunduğunu eklediler.

Aralık 2004 – CD ve DVD oynatıcılarının satışları hızla düşüyor ve mağazalar sinek avlıyor. Gelen açıklamalar ise şöyle: “Valla ne olduğunu biz de bilmiyoruz. Asla eskisinden daha kötü işler yapmıyoruz. Filmler yine bol efektli. Yıldızlar yine özenle seçiliyor ve film posterleri vs. dünyanın her yerine özenle dağıtılıyor. Mutlu sonlar hep mutlu. Film karakterlerinin oyuncakları her çocuk menüsünde var. Her şey olması gerektiği gibi, kalite yüksek ve bu alandaki en fazla pazarlama yatırımı yapılıyor.” Bizim düşüncemiz ise yine aynı: “İnternet, cd yazıcılar ve SMS sektörü yavaş yavaş öldürüyor.

Kasım 2006 – RIAA yine korsan kopyaların üzerine gidiyor. Bu kez 71 yaşında bir kullanıcı ele geçiriliyor ama mahkeme başlamadan hakkın rahmetine kavuşuyor. Tüm dünyada gösterilere konu olmasına rağmen RIAA davayı kapatmamak konusunda ısrarlı. “Adalet birdir ve evrenseldir. İşte bu yüzden tüm davaların sonuçlandırılması gerekiyor” diye açıklama yapan RIAA yetkilileri davalının öldüğünün hatırlatılması üzerine “Biz bireyler hakkında birşey bilmiyoruz ve diğerleri arasında da farklılık yaratmıyoruz” diye açıklama yaptı. Davanın ilerleyen günlerinde maktûl mezarından çıkarılarak bir tabut içerisinde mahkemeye getirildi ve suçlamaları dinledi. Cevap vermeyecek durumda olduğu için iddia makamının tüm suçlamalarını kabul ettiği varsayılarak 150bin dolar para cezasına çarptırıldı. Servetinin bu cezayı karşılayamaması nedeniyle de yakıt olarak kullanılmak üzere bir maden işleme merkezine gönderildi. Olay bir çok gazetede günahkarların hemen yargılanması ve yakılmasını öngören orta çağ uygulamaları ile karşılaştırıldı. RIAA yetkililerinden otoritelerin herşeyi kanunlara göre uygulamasının sevindirici olduğu açıklaması geldi.

Mart 2007 – RIAA kopyalama ünitelerinin özelleklerini kısıtlamaya yönelik bir kanun tasarısını meclisten geçirmeye çalışıyor. “Doğru amaç için kullanılan kopyalama yöntemlerine kesinlikle karşı değiliz ama sanatçıların eser haklarını korumalıyız.” Teklife göre her kopyalama ünitesi kullanıcının resmini tarayacak, parmak izini alacak, ses ve idrar örneğini analiz edecek. Daha sonra tüm bu bilgiler, kopyalanan ürünün kağıt ya da dijital olması farketmez üzerinde yer alacak. Bir çok kullanıcıdan kanunun uygulama aşamasına tepkiler geldi: “Diplomamın 3 adet fotokopisini almak için her seferinde idrar vermem gerekiyor. Hiç zannetmiyorum ki dünya üzerinde yaşayan herhangi birinin aynı anda bu kadar çok idrar vermesi mümkün olsun!?” Bu gereksinim daha sonra şu notla iptal edildi: “Fişe takılı elektronik malzemelerin idrar örneği alması düzeltilmesi güç sorunlara yol açabilecek güvenlik riski taşımaktadır”

Ağustos 2007 – Güvenlik mahkemesinde çalışan üç kişi sürekli kopyalama yüzünden kör oldu. Bu olaydan sonra RIAA’nın telif haklarının korunmasına karşı yürüttüğü çalışmalara gölge düşürdü ve kanun iptal edildi. “İyi bir fikirdi ama uygulamada sorunlar yaşadık” son sözler oldu.

28 Ekim 2008 – Tüm Diamond Rio MP3 çalarların orijinal kutularıyla denize atılmasının üzerinden tam 10 yıl geçti. RIAA bu büyük zaferin 10uncu yıldönümünü kutlarken basına da açıklama yapmaktan geri durmadılar ve “Gördüğünüz yeteneklerimiz sayesinde MP3’ün sonunu getirmeyi başardık.” şeklinde bir açıklama yaptılar. Aslında doğru sayılabilir ama son iki yıldır MP3 üretilmemesinin sebepleri arasında yeni ürünler göz önünde: MP3 etkinleştirilmiş diş fırçası ve tuvalet kağıtları.

Eylül 2014 – Telif hakları savunucusu firmaların çalışma şekli diğer bir çok ülkeyide etkiledi. Çin örneğinde olduğu gibi eğlenceye en son katılan Suudi Arabistan’da kopyacılığa savaş açtı ve “temiz eller” operasyonu başlattı. Bu operasyonun sonuçlarını göstermek için RIAA’ya konteynerler dolusu kesilmiş el gönderildi. Krallık sözcüsü de bunun kendi gelenekleri olduğunu ve artık hiç bir korsanın fareye tıklamasının mümkün olmadığını belirtti. RIAA bu olayın tüm dünya kültürlerinde yer alması gerektiğine inandıklarını açıkladı.
Önceki: « Günümüz (Devam)
Sonraki: Uzak Gelecek »
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7

Beklediklerimiz:   Crysis | Battlefield 2142 | NFS:Carbon | Team Fortress 2 | Quake Wars | Spore          Bkz: Cem Özkaynak
Google+
close