Kullanıcı adı:
(?) Şifre:
Call of Duty 2
0 sunucu
0 oyuncu
 
Call of Duty 4
0 sunucu
0 oyuncu
 
Quake 3: Arena
0 sunucu
0 oyuncu
 
22/02/19 15:07 Toplam 0 oyuncu %p sunucu 358 kullanıcı siteyi görüntülemekte
store
Günümüz (Devam)
10 Eylül 2003 - 12 yaşındaki Brianna Torrens RIAA tarafından müzik çalmaktan dolayı dava edildi ve mahkeme küçük kızın annesini 2000$ ödemeye mahkum etti. RIAA başkanı Cary Sherman olayı buraya getirmek istemediklerini ama gözlerinin önünde hırsızlık yapılırken hiç bir şey yapmadan duramayacaklarını açıkladılar. Brianna yüzünden müzik endüstrisini öldüğünü de eklediler.
Bu konuda RIAA her ne kadar zorlasa da Free Music for All, Music Rebellion ve P2P United oluşumları mahkemenin belirlediği cezayı ödediler. Buna karşılık Cary Sherman “Cezaları başkalarının ödemesi durumda gençleri nasıl etkileyebiliriz ki? Cezayı ödeyenler de cezalandırılmalı” diyerek tartışmayı başka bir yöne taşıdı.


20 Eylül 2003 – Walt Disney 48 saat ömrü olan DVD’leri tanıtarak telif hakları korsanlığına karşı verilen savaşta öncü konuma geçti. Fiyatı normal kiralama ücretlerinden biraz daha fazla olacak DVD’ler sadece kendi oynatıcılarında seyredilebilecek. İki gün içerisinde kimyasal reaksiyon göstererek çalışmaz hale gelen disk oynatıcıya herhangi bir zarar vermeyecek. Kendi kendini yok edebilen ilk çizgi film “Disposable World” (Atılabilir Dünya) Walt Disney kahramanları Winnie the Pooh ve Shrek ile ormandaki arkadaşlarının CD ve film kopyalayan kötü sincaplara karşı kendi filmlerini korumalarını konu alıyor. İşi biten diskleri de pencereden dışarı atıyorlar. Ayrıca Küçük Denizkızı da denize atılan diskleri toplayarak kendine yeni bir daire yapmanın keyfini yaşıyor.
Kendi kendini yok edebilen disklerin ekolojik denge üzerinde yarattığı etkiler konusunda ise Walt Disney’den bir açıklama geliyor: “İşi biten diskleri topluyor ve Amazon ormanlarına boşaltıyoruz. Orayı bayağı bir doldurduk ama işin iyi tarafını düşünün. Artık kimse içeri girip ağaçları kesemez.”

Aralık 2003 – Kültür ve Turizm Bakanlığı mevcut yasadaki sıkıntıları giderecek ve kopyaya karşı verilecek savaşta hızlı yol alınmasını sağlayacakları bir yasa tasarısı hazırladı. Emniyet güçlerinin ve kontrol birimlerinin yetkileri arttırılırken kopyalanmaya müsait ürünlerin satışını yapan yerlere de sertifika verilecek. Eğer bu tasarı kısa zamanda yasalaşırsa İnternet kafelere sertifika ve orijinal oyun zorunluluğu oyun satan dükkanlara ise daha sık kontrol anlamına geliyor. Bu da yazının girişinde sorduğumuz sorunun bir bakıma cevabı oluyor ama beraberinde de başka bir soruyu getiriyor. Orijinal oyunlar bu kadar pahalı olursa hangimiz oyun oynayacak?
Önceki: « Günümüz
Sonraki: Gelecek »
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7

Beklediklerimiz:   Crysis | Battlefield 2142 | NFS:Carbon | Team Fortress 2 | Quake Wars | Spore          Bkz: Cem Özkaynak
Google+
close