Kullanıcı adı:
(?) Şifre:
Call of Duty 2
0 sunucu
0 oyuncu
 
Call of Duty 4
0 sunucu
0 oyuncu
 
Quake 3: Arena
0 sunucu
0 oyuncu
 
22/02/19 14:25 Toplam 0 oyuncu %p sunucu 339 kullanıcı siteyi görüntülemekte
store
Günümüz
Bölüm 3

Ocak 2003 – Microsoft telif korunmasına yönelik WMDST adı verilen (Windows Media Data Session Toolkit) yazılımını tanıttı. Program müzik firmalarının yetki verilmeyen CD ve DVD’leri kontrol etmesine yarıyor. Ama bazı kesin dezavantajlar bulunuyor: CD’ler korunuyor evet ama sadece Windows Media Player’da çalışıyorlar. Müzik setlerinde çalışmayacak olan CD’ler için memnuniyetsizlik yaşayacak olan müşteriler hakkında sorulan bir soruya Bill Gates’in cevabı şöyle oldu: “Elbette her zamanki gibi mutlu olacaklar. Windows XP dünyadaki en stabil ve en iyi korunan işletim sistemi. Ayrıca XBox da en sevilen oyun konsolu oldu. Bu şekilde kalması için gereken desteği vereceğiz”

Mart 2003 – ABD’de Cumhuriyetçi senatör Orrin Hatch internetten yasal olmayan materyalleri kopyalayan herkesin bilgisayarının anında yok edilmesini öngören bir sistem önerdi. “Bir kaç bin bilgisayarı yok edersek insanlar kanuna uymaya başlarlar” dedi. 2000 yılındaki Teğmen Martel’in lisansını ödemediği Winamp yüzünden olduğu düşünülen patlamayla ilgili sorulan soruları yanıtsız bıraktı.

Nisan 2003 – “The Ring” filminin yasadışı kopyalanması ve dağıtılması ile ilgili yürütülen davada tuhaf gelişmeler oldu. Mahkeme salonunda ağlayan Meksikalı Rodrigo Gonzales “Filmi kopyalamalı ve diğerlerine seyrettirmeliydim yoksa bir hafta içinde ölecektim. Yemin ederim! Hepsini orda gördüm. Bu filmi seyreden herkes kopyalamalı ve başkasına vermeli yoksa TV’deki küçük kız gelip sizi öldürür!” diyerek kendini savundu. Hakimin kararı zihinsel yönden zayıf izleyiciler için filmin mümkün olan en üst seviyede açıklama içermesi yönünde oldu. Rodrigez serbest bırakıldı. DreamWorks daha sonra yayınladığı sürümde kopyalama yapılan her sahnede şu uyarıyı tekrarladı: “BU FİLM İZİNSİZ KOPYALANAMAZ. BİR HAFTA İÇİNDE ÖLECEK BİLE OLSANIZ, LÜTFEN KOPYALAMAYIN

Haziran 2003 – Japon elektronik firması Matsushita Electric yeni bir DVD kiralama sistemi planladığını açıkladı. Özel DVD oynatıcıları ile seyredilebilecek olan DVD’ler internetten yüklenecek dosyalar sayesinde aktif olacak. İzleyiciler filmin ilk yarısını seyrederken ikinci yarısı için gerekli olan dosyalar İnternet’ten kopyalanacak. Sistemin bir çok yönü olduğunu açıklayan bir firma yetkilisi “Her kim film seyretmek istiyorsa internetin de nasıl çalışacağını öğrenmek zorunda. Yani projemiz eğitim amacı da içermekte” dedi.

Temmuz 2003 – Sanatçılar Apple iTunes’u protesto etmeye başladılar. iTunes sayesinde single parçaların yüklenmesinin kendileri açısından zararlı olduğunu düşünen Linkin Park, Metallica, Green Day ve Red Hot Chilli Peppers savunmalarında “Bir albüm yapabilmek için CD’yi bir iki tane hit, bir sürü de ıvır zıvır şarkıyla doldurmak zorundasınız. Ümit ederiz ki dinleyicilerimiz biraz saygı gösterir ve sadece hit’leri değil de albümün tamamını satın alırlar.” dediler.


5 Eylül 2003 – Amerikan Kayıt Endüstrisi Derneği (RIAA) kendiliğinden teslim olacak olan kopyacıların affedilmesini sağlayacak bir genel af önerisinde bulundu. Aftan yararlanmak isteyen her korsanın elindeki tüm yasal olmayan materyalleri yok etmesi, bir af belgesi doldurması ve resmini yapıştırarak notere tasdikletmesi gerekiyor. Böyle bir fikre nasıl vardıkları sorulduğunda RIAA yetkilisi şu şekilde cevap vermiş: “Bunları 2. Dünya Savaşı sırasında Gestapo’nun Fransa’da uyguladığı prosedürleri anlatan bir kitapta okuduk. Bu metodun amacı söylendiği gibi bir veritabanı falan oluşturmak değil. Lütfen şüpheci olmayalım. Bu metodun amacı korku yaratmak ve kişinin kendini suçlu hissetmesini sağlamak. Aynen kitapta yazdığı gibi: İşgal edilmiş bir devlette yaşayanlar her gün Führer’in resmine bakıp suçlu oldukları hatırlatılacak ve şunları düşünmeleri sağlanacaktır: “O’na karşı ters bir şey söyledim mi? Tanıdığım birileri bir şey söylemiş olabilir mi? Gidip şikayet etmeli miyim?”
RIAA gerçekten bunun CD’ler konusunda da işe yarayacağını düşünmüş ama bu kadarla da durmuyor ve daha bir çok S.S. ve Gestapo fikrini de uygulamaya koyuyorlar.
Önceki: « Yakın geçmiş
Sonraki: Günümüz (Devam) »
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7

Beklediklerimiz:   Crysis | Battlefield 2142 | NFS:Carbon | Team Fortress 2 | Quake Wars | Spore          Bkz: Cem Özkaynak
Google+
close