Kullanıcı adı:
(?) Şifre:
Call of Duty 2
0 sunucu
0 oyuncu
 
Call of Duty 4
0 sunucu
0 oyuncu
 
Quake 3: Arena
0 sunucu
0 oyuncu
 
20/02/19 11:37 Toplam 0 oyuncu %p sunucu 432 kullanıcı siteyi görüntülemekte
store
Counter-Strike filminizi yapın
01/03/2004 22:23 | Yazar: bL
Counter-Strike ve Half-Life demoları normalde sadece Half-Life yüklü bir bilgisayarda izlenebiliyor. Bu nedenle arkadaşlarınızla paylaşmanız veya farklı ortamlarda izleyebilmeniz, içerisinden istediğiniz bölümleri alabilmeniz kolay değil. Tüm bu sorunları ortadan kaldırmak, demolarınızı video formatında kaydederek, her bilgisayarda hatta dvd / vcd oynatıcılarda izleyebilmeniz için sizlere bu rehberi hazırladık. Yazımızdaki ilgili adımları okuyup kendi bilgisayarınızda uygulayarak demolarınızı film haline getirebilirsiniz. İleriki aşamalarda demolarınıza yazı ve arka plan müzikleri ekleyerek ilgi çekici hale getirebilmeniz de mümkün.

Adım 1: İlk olarak bir Counter-Strike demosu edinmelisiniz. Oynarken çektiğiniz, güzel bir hareketinizin olduğuna inandiğiniz demoyu bir kenara koyun. Eğer kendi kaydettiğiniz bir demo yoksa oyundayken ~ tuşu ile açacağınız oyunun konsol ekranında "record demoadı" yazarak oyununuzu kaydedebilirsiniz. İstediğiniz an kaydı sonlandırmak için "stoprecord" yazmayı unutmayın. Elinizde hiç demo yoksa ya da kaydettiklerinizi beğenmediyseniz dosyalar alanımızdan çeşitli turnuva ve yarışmalarda oynanmış karşılaşma demolarını bilgisayarınıza indirerek kullanabilirsiniz.

Dosyalar:Counter-Strike:Demolar

Adım 2: Kendi demonuzu kayıt ettikten sonra demoyu çalıştırmanız ve filmi almak istediğiniz yeri bulmanız gerekiyor. Bunun için konsola "viewdemo demoadı" komutunu yazarak demoyu izlemeye geçmeniz gerekiyor. "F2" tuşunu kullanarak ileri geri sarma işlemini yapabilirsiniz. Diğer komut ile demonuzu açmaya çalışırsanız istediğiniz bölümü kaçırmanız kaçınılmaz olacaktır. "Viewdemo" ile istediğiniz demoyu açtıktan sonra kayıt edeceğiniz yere gelin ve aşağıdaki işlemleri uygulayın.

Adım 3: Bu aşamada kayıt için bazı komutları kullanmanız gerekiyor. Kolay kullanım için bunları tuşlara atayarak (bind) ya da konsola yazarak yapabilirsiniz.

"startmovie" komutunun demoda kayıt yapılacak yere yaklaşırken kullanılması gerekir. Komutu calıştırdığınızda program verdiğiniz dosya adıyla (örneğin bL0001.bmp'den bL2555.bmp'ye ) bmp formatında resim dosyaları yaratır. Çalıştığınız alan ne kadar uzunsa bilgisayarınızın sabit diskinde kaplayacağı alan ve yaratılan dosya miktarı o kadar fazla olacaktır. Oyun tarafından kaydedilen resim dosyaları (bmp'ler) çok yer kaplayan dosyalar olduğundan uzun süreli kayıtlar yapmadan önce sabit diskinizde yeterli boş alan bulunduğuna dikkat ediniz.

Adım 4: Şimdi gelelim asıl konsol komutlarına.
Kaydı başlatmak için konsola ;
"startmovie bL 30" komutunu yazıyoruz. bL yazan kısım dosya adını yani Half-Life dizinindeki bmp resim dosyalarının adını belirliyor. 30 ise bir saniyede kayıt ettiğiniz kare miktarıdır (fps: frame per second). Normalde oyun biraz daha hızlı oynandığından bu işlem süresince görüntü yavaşlamış gibi görünebilir, endişelenmeyin.

Video ve televizyonda hareketli görüntülerin Avrupa standartı saniyede 25 karedir. Bu nedenle 30 kare / saniye olarak çalışmamız herhangi bir kayba yol açmayacağı gibi yaptığınız film izlenirken alışık olduğumuz görüntülerden farklı bir durum ortaya çıkmayacaktır. "endmovie" yazarak kayıdı sonlandırabilirsiniz. Half-Life'ı eski haline getirmek için oyunun konsoluna a yazarak tekrar normal çözünürlüğe dönebilirsiniz.

Bir sonraki adımlarda kayıt ettiğimiz resim (bmp) dosyalarını birleştirerek hareketli görüntü formatına (avi) dönüştüreceğiz.

Sonraki: 2. sayfa »
Sayfalar: 1 2 3

Beklediklerimiz:   Crysis | Battlefield 2142 | NFS:Carbon | Team Fortress 2 | Quake Wars | Spore          Bkz: Cem Özkaynak
Google+
close