Kullanıcı adı:
(?) Şifre:
Call of Duty 2
0 sunucu
0 oyuncu
 
Call of Duty 4
0 sunucu
0 oyuncu
 
Quake 3: Arena
0 sunucu
0 oyuncu
 
14/12/18 15:09 Toplam 0 oyuncu %p sunucu 300 kullanıcı siteyi görüntülemekte
store

Oyunda, level atlama sistemi mevcut. Level atlayabilmemiz için, oyun sırasında bolca adam öldürüp experience puanı dediğimiz, yetenek puanı toplamamız gerekiyor. Yetenek puanları, her oyunun sonunda öldürdüğümüz adam başına bize %’lik değerle veriliyor. Zamanla bu %’lik değer artıyor ve sonunda %100 olduğunda, karakterimiz level atlamış oluyor. Her level’dan sonra, experience puanı toplamak daha da zorlaşıyor.

Oyun sırasında kullanabileceğimiz farklı kara araçları mevcut. Bunlar tanklar, cipler ve motosikletler. Tanklar, iki farklı sınıfa ayrılıyor. Birinci sınıf tanklar, sadece bir kişinin kontrol edebildiği tanklar. Yani tek başımıza hem tankın kontrolünü elde tutuyor, hem de bir yandan düşmanlarımıza ateş ederek onları yok ediyoruz. İkinci sınıf tanklarda ise, işler böyle değil. Tankın savaş sırasında "tam olarak faaliyet gösterebilmesi" için, iki kişiye ihtiyaç oluyor. Bir kişi tankı kontrol ederken, diğer kişi tankın üstünde bulunan makineli silahı kontrol ediyor. Fakat tek başımıza, hem tankın kontrolünü elimizde tutarken, hem de makineli silahı yönetebiliyoruz. Ama iki işi birden aynı anda yapamıyoruz. Bunu, tankın kontrol panelinden çıkıp, makineli silahın başına geçerek yapabiliyoruz. Bunun için de 1, 2, 3, 4 ve 5 nolu tuş takımlarını kullanıyoruz (Örnek: 1: Kontrol paneli, 2: İkinci koltuk, 3: Silah gibi). Cipler için de aynı durum söz konusu. Cipleri sadece bir yerden bir yere hızlı gitmek için kullanabiliyoruz fakat cipi, güçlü bir savaş aracı yapabilmemiz için iki kişiye ihtiyacımız oluyor. Yine bir kişi cipin kontrolünü elinde tutarken, ikinci kişi cipin üstünde bulunan makineli silahı kontrol ediyor. Ayrıca cipe üçüncü, dördüncü hatta beşinci bir kişi daha binebiliyor. "Peki geriye kalan üç kişi ne işe yarıyor?" diye soracak olursanız, onu ben de bilmiyorum.


Oyun sırasında kullandığımız tank, motosiklet ve cip gibi araçlar; zamanla hasar alıyor ve sonunda güm diye patlıyorlar. Eğer patlamalarını istemiyorsak, haritanın belli bölgelerinde bulunan tamir alanlarına gitmemiz gerekiyor. Tamir alanı dediysem, öyle büyük bir garaj falan sanmayın sakın. Yerde bulunan sarı cisimleri kast ediyorum. Bu cisimlerin üzerinde eğer İngiliz anahtarı simgesi varsa, bu aracımızı orada tamir edebiliriz anlamına geliyor. Bunun için yapmamız gereken tek şey, o sırada kullanmakta olduğumuz aracımızı, sarı cismin üzerine getirmek ve %’lik değerin dolmasını beklemek. %’lik değer dediysem sakın korkmayın, bu değer iki saniyede %100 oluyor ve aracımız sıfır olmuş oluyor (Yani HP’si doluyor). Araçlarımızı tamir etmenin yanında, onların mermilerini de doldurmamız gerekiyor. Mermi dolumu, motosiklet için geçerli değil. Sadece kullandığımız tank ve ciplerin mermilerini doldurabiliyoruz. Bunun için de, üzerinde roket simgesi olan cisimleri bulmamız gerekiyor. Daha sonra bu cisimlerin üzerine gelip yine %’lik değerin dolmasını bekliyoruz. Ve sonunda beklediğimize değiyor, aracımızın mermisi dolmuş oluyor. Belirtmekte fayda var, bu tür cisimlerin nerede olduklarına, ekranın sağ üst köşesinde bulunan mini haritadan ya da T tuşuna basarak büyük haritadan kolaylıkla görebilirsiniz.


Oyunda araçlarımıza gösterdiğimiz ilgi kadar, kendimize de aynı ilgiyi göstermemiz gerekiyor. Oyun boyunca bizim de bir HP’miz yani canımız var. Haritanın belli bölümlerinde sağlık paketleri mevcut. Bu sağlık paketlerinin yanına gidip, her zaman olduğu gibi yine %’lik değerin dolmasını bekliyoruz. Canımızı doldurduğumuz gibi, silah mermilerimizi de doldurmamız gerekiyor. Bunun için de mermi paketlerinin yanlarına gidip, %’lik değerin dolmasını bekliyoruz. Tabi bunlar anlattığım kadar kolay olmuyor. O sırada o bölgede kim bilir kaç kişi canını dolduruyor ya da soteye yatmış sizin canınızı doldurmanızı bekliyor. Özellikle Scout’lara dikkat etmenizi öneriyorum. Büyük bir sevinçle sağlık paketinin yanına gidip, %’lik değerin dolmasını beklerken, çat diye bir mermi sesi duyup daha sonra da kendinizi oracıkta ölü bulmanız içten bile değil. Oyunda oldukça usta Scout’lar yani Sniper’lar mevcut. Aman ha dikkat edin. Ava giderken avlanma durumu olmasın sonra.
Önceki: « 3. sayfa
Sonraki: 5. sayfa »
Sayfalar: 1 2 3 4 5

Beklediklerimiz:   Crysis | Battlefield 2142 | NFS:Carbon | Team Fortress 2 | Quake Wars | Spore          Bkz: Cem Özkaynak
Google+
close