Kullanıcı adı:
(?) Şifre:
Call of Duty 2
0 sunucu
0 oyuncu
 
Call of Duty 4
0 sunucu
0 oyuncu
 
Quake 3: Arena
0 sunucu
0 oyuncu
 
14/12/18 14:26 Toplam 0 oyuncu %p sunucu 368 kullanıcı siteyi görüntülemekte
store
Oyuna dalalım!


Oyun sunucu yaratırken, sunucuya girişleri kendimiz belirleyebiliyoruz. Yani sunucuyu herkesin girebileceği bir sunucu yapabiliyor, ya da girişleri bir şifre ile kısıtlayabiliyoruz. Bu şekilde sunucuya sadece şifreyi bilen kullanıcılar girebiliyor. Şu anda Small Map ve Large Map olmak üzere iki farklı harita kategorisi var. Small Map’te, küçük haritalar yer alıyor. Bunlar; Montana, Harbor IDA, Emblem ve Havana. Large Map’te ise büyük haritalar yer alıyor. Bunlar; Emblem ve Havana. Oyunun şu anki versiyonunda GameMod olarak sadece Deathmatch yer alıyor. Oyunun tam sürümünde değişik oyun modlarının ve daha geniş, daha gelişmiş haritaların bulunacağını belirtmeden edemeyeceğim.

Oyunda KillPoint adı verilen bir puan sistemi var. KillPoint’i sadece sunucuyu kuran kişi belirleyebiliyor. Seçenekler arasında şu anda 30, 50, 100, 150, 200 ve 300 mevcut. Peki KillPoint ne anlama geliyor? KillPoint, oyunun bitmesini belirliyor diyebiliriz. Nasıl mı? Oyunda iki taraf var. Bunlar Derbaran ve N.I.U. Oyuna başlarken seçeceğimiz bu KillPoint’ler, her iki tarafın hanesine de yazılıyor. Örneğin KillPoint’i 30 seçtik diyelim. Her iki tarafın da KillPoint’i 30. Oyun boyunca askerler öldükçe, bu KillPoint’ler azalıyor. Her ölen asker başına, KillPoint hanesinden 1 KillPoint eksiliyor. Oyun boyunca en az ölen taraf, yani KillPoint’i en fazla olan taraf; oyunu kazanıyor. KillPoint’i, ölüm puanı olarak da tanımlayabiliriz.


Oyunun yükleme ekranları, çok basit tasarlanmış. Yine hareket etmeyen sabit bir arkaplan mevcut. Arkaplanda, o sırada oynayacağımız haritayı tanıtan bir görüntü bulunuyor. Battlefield 2’deki gibi yükleme ekranlarında çok fazla beklemiyoruz. Kısa süre içerisinde yükleme ekranları geçiyor ve artık oyuna resmen başlamış oluyoruz.

Oyuna başladığımızda, karşımıza bir pencere çıkıyor. Burada oyun sırasında oynayacağımız asker sınıfını belirliyoruz. Şu anda beş farklı asker sınıfı mevcut. Bunlar; tank, cip gibi araçları tamir edebilen Engineer; kendi takımında yaralanan askerleri iyileştirebilen Medic; dürbünlü silahı ile uzak mesafelerden düşman avlayabilen Scout; makineli tüfeği ile yakın dövüşte iyi olan Combatant; tank, cip gibi araçları roketi ile patlatan Heavy Weapons Unit. Bu beş farklı sınıftan birini seçip, oyundaki rolümüzü belirleyebiliyoruz.

Takım oyunundan yoksun bir oyun


Bu bahsettiğim sınıflar, size oyunda sıkı bir takım oyununun şart olduğunu ifade ediyor olabilir fakat hiç de öyle değil. Oyunda doğru düzgün takım oyunu yok desem yeridir. Herkes kendi kafasına göre takılıyor. Böyle olunca da, kalabalık sunucularda işin biraz suyu çıkıyor diyebilirim. Oyunda belli bir amacımız var. O da, haritanın belli bölgelerinde bulunan bayraklara sahip olmak. Elbette sahip olup o bayrağı başıboş bırakmak değil. Sahip olduktan sonra, bir de o bayrağı korumamız gerekiyor. Yoksa bayrağı, karşı taraf eline geçirebiliyor. Oyun bu şekilde çizgisel bir ilerleyişe sahip. Tabii KillPoint’i de unutmamak gerek. Oyunun sonunu, KillPoint belirliyor. Bayrakları ise görev icabı elimizde tutmanız gerekiyor diyebiliriz.
Önceki: « 2. sayfa
Sonraki: 4. sayfa »
Sayfalar: 1 2 3 4 5

Beklediklerimiz:   Crysis | Battlefield 2142 | NFS:Carbon | Team Fortress 2 | Quake Wars | Spore          Bkz: Cem Özkaynak
Google+
close