Kullanıcı adı:
(?) Şifre:
Call of Duty 2
0 sunucu
0 oyuncu
 
Call of Duty 4
0 sunucu
0 oyuncu
 
Quake 3: Arena
0 sunucu
0 oyuncu
 
22/02/19 14:50 Toplam 0 oyuncu %p sunucu 337 kullanıcı siteyi görüntülemekte
store
WarRock - Beta Test
Online tabanlı bir Fist Person Shooter!
22/12/2005 19:21 | Yazar: disq, Editor: Kemal Hadımlı
Bundan bir ay önce, bir haber sitesinde gözüme bir haber ilişmişti. Haber başlığı, “Online Tabanlı Yeni Bir FPS” idi. Merak edip haberi açtım. Haber içeriğinde online tabanlı yeni bir FPS’den bahsediliyordu. Haber metninde bulunan “Bu oyun, Battlefield 2 kadar etkileyici” cümlesi, benim WarRock ile tanışmama vesile olmuş oldu. Gerçekten de birçok otoriter, Internet üzerinden indirilen ve daha beta testinde olan bir oyun ile, Battlefield 2 gibi başarısını kanıtlamış bir oyunu, aynı keseye koyuyorlardı. "Nasıl olur da WarRock ile Battlefield 2'yi aynı keseye koyabilirler" dedim kendi kendime ve başladım WarRock'ı incelemeye. Acaba dedikleri kadar var mıydı? Yoksa WarRock, abartılan bir oyun muydu?


WarRock, şu anda her ne kadar ücretsiz olarak oynanan bir oyun olsa da, yakın zamanda oyun ücretli hale gelecek. Yani bir MMORPG oynar gibi, aylık veya yıllık belli ödemeler yaparak, oyun süresi satın alacak ve oyunumuza kaldığımız yerden bu şekilde devam edeceğiz. Şu anda oyun, beta testinde olduğundan dolayı herkese açık durumda. İsterseniz siz de, http://www.warrock.net adresinden, yaklaşık 180MB boyutundaki WarRock istemcisini bilgisayarınıza indirebilir ve bu oyunu test edebilirsiniz.

WarRock’a Giriş

WarRock oynamak için yapmanız gereken şeyleri kısaca anlatmak gerekirse: Öncelikle bir ID ve şifreye sahip olmalısınız. Bunun için oyunun web sitesindeki Register yani Kayıt kısmına girmeniz ve karşınıza çıkan formu eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Daha sonra yaklaşık 180MB'lık oyun istemcisini bilgisayarınıza indirmeniz ve kurmanız gerekiyor. Bunların dışında yapmanız gereken tek bir şey var; o da masaüstünüzde bulunan WarRock simgesine tıklayarak oyunun istemcisini çalıştırmak.

İstemci diyorum sürekli, eğer istemcinin ne olduğunu bilmiyorsanız, size istemciyi şu şekilde özetleyebilirim: İstemci; oyunun tüm dosyalarını içinde barındıran, açtığınız vakit gerekli sunuculara sırasıyla bağlanan ve ardından sizi oyuna sokan bir yazılımdır. Kısacası istemci, oyunun ta kendisidir.


Masaüstümüzde bulunan WarRock simgesine çift tıkladığımızda, karşımıza bir pencere çıkıyor. Bu pencereye, oyunun update penceresi diyebiliriz. Bu pencere, oyun sunucularına bağlanmadan önce, update sunucularına bağlanıyor ve oyunun yeni versiyonlarını tarıyor. Eğer yapımcı firma Dream Execution, oyunun yeni bir versiyonunu update sunucularına koyduysa; açılan bu pencere, oyunun yeni versiyonlarını otomatik olarak tarıyor ve bulduklarını bilgisayarımıza yüklüyor. Eğer update sunucularında oyunun yeni bir versiyonu yoksa, o zaman update penceresi tarama işlemine son veriyor ve bizi oyun sunucularına yönlendiriyor. Birçok online tabanlı oyun istemcisi, bu mantıkta hareket eder.

Sonraki: 2. sayfa »
Sayfalar: 1 2 3 4 5

Beklediklerimiz:   Crysis | Battlefield 2142 | NFS:Carbon | Team Fortress 2 | Quake Wars | Spore          Bkz: Cem Özkaynak
Google+
close