Kullanıcı adı:
(?) Şifre:
Call of Duty 2
0 sunucu
0 oyuncu
 
Call of Duty 4
0 sunucu
0 oyuncu
 
Quake 3: Arena
0 sunucu
0 oyuncu
 
23/06/18 09:03 Toplam 0 oyuncu %p sunucu 325 kullanıcı siteyi görüntülemekte
store
PlayStation 3 - İlk Bakış
Sony hiç uslu durmuyor, hem de hiç
20/02/2006 16:59 | Yazar: Xaladin, Editor: Cem Özkaynak
Konsol dünyası, ilk PlayStation ile 3 Aralık 1994 yılında, Japonya’da tanıştı. PC oyunculuğunun ağırlıkta olduğu bu yıllarda, Sony’nin bu büyük atağı ile oyunculuk adeta PC oyunculuğu ve konsol oyunculuğu olmak üzere ikiye bölündü.

Sony’nin Japonya çıkartmasından sonra, 9 Eylül 1995’te PlayStation Avrupa’da ve son olarak da 29 Eylül 1995’te Amerika’da satışa sunuldu.


PlayStation, çok başarılı bir oyun konsoluydu. Fakat her konsol gibi onun da ömrü, yavaş yavaş dolmaya başlıyordu. Sony, 2000 yılının Mart ayında PlayStation 2’yi, Japonya’da; hemen ardından da Amerika’da, 26 Ekim 2000 tarihinde piyasaya sürdü. Gelişmiş donanımları ve yepyeni tasarımı ile PlayStation 2, konsol dünyasına yepyeni bir soluk, yepyeni bir tarz getirdi.

PlayStation 2, 2005 yılının Aralık ayında, 100 milyonuncu kullanıcısına kavuştu. Artık konsol piyasasının %90’ını Sony ve Sony’nin PlayStation 2’si oluşturuyordu. Peki PlayStation 2, neden bu kadar çok sattı? Cevabı oldukça basit. Bir konsolu, konsol yapan, oyunlarıdır. PlayStation 2, çok kaliteli oyunlara sahip. Metal Gear Solid’den tutun, Final Fantasy’ye, Tekken’e, Burnout’a, Shin Megami Tensei’e, ICO’ya, Fatal Frame’e, Winning Eleven Soccer’a, Devil May Cry’a, Silent Hill’a, Gran Turismo’ya, Resident Evil’a, Kingdom Hearts’e, We Love Katamari’ye, Viewtiful Joe’ye ve God Of War’a kadar birçok başarılı oyunu PlayStation 2’de oynamanız mümkün. Böyle başarılı oyunlar bir konsol için piyasaya sürülünce, o konsolun satmaması için hiçbir neden kalmıyor. Elbette ki o konsolun da iyi ve ergonomik bir konsol olması gerekiyor.


PlayStation 2, her ne kadar yavaş yavaş ömrünü dolduran bir konsol gibi görünse de, aslında halen daha çok başarılı işlere imza atabiliyor. Bundaki tek neden, Sony’nin dev-kit kaynak kodlarını çok açık yazması. Bundan dolayı birçok yapımcı firma, PlayStation 2 için halen daha çok başarılı oyunlar geliştirebiliyor.

Sonraki: Ekran Kartı, İşlemci, TV Desteği, Optik Disk, Sabit Disk, Hafıza Kartı »
Sayfalar: 1 2 3

Beklediklerimiz:   Crysis | Battlefield 2142 | NFS:Carbon | Team Fortress 2 | Quake Wars | Spore          Bkz: Cem Özkaynak
Google+
close