Kullanıcı adı:
(?) Şifre:
Call of Duty 2
0 sunucu
0 oyuncu
 
Call of Duty 4
0 sunucu
0 oyuncu
 
Quake 3: Arena
0 sunucu
0 oyuncu
 
21/01/19 16:10 Toplam 0 oyuncu %p sunucu 377 kullanıcı siteyi görüntülemekte
store
Nintendo DS
20/07/2005 17:11 | Yazar: Cyrus

20 yılı aşkın bir süredir yanında taşıyabileceği bir oyun cihazı sahibi olmak isteyenlerin ilk aklına gelen isim Nintendo olmuştur. Önceleri Game & Watch cihazları ile bir neslin cebinden düşmeyen Nintendo oyun konsolları, 80’lerin sonunda yerini GameBoy adındaki efsanevi cihaza bıraktı. GameBoy, hem ismi, hem de oyunları ile gerçek bir efsane olmuştu. Bu başarının arkasında yatan etkenlerin başında şüphesiz Nintendo’nun her yaşa hitap eden eğlenceli oyunları ve bunları sunuş şekli vardı.

GameBoy ilk piyasaya sürüldüğü günden bu yana birçok defa isim ve şekil değiştirdi. Yavaş yavaş artan teknik özellikleri, hiçbir zaman rakiplerinin çok ötesinde olmamasına rağmen, bu onun başarısını etkilemedi. GameBoy Advance, İngiltere’de satışa sunulduğu Haziran 2001’de ilk haftasında 67,000 satarken, ondan biraz daha ufak, ekranı katlanabilen ve arkadan aydınlatmalı bir cihaz olan GameBoy Advance SP, 2 yıldan az bir süre sonra, Mart 2003’te yine İngiltere’de piyasaya sunulduğu ilk hafta 47,000 satış rakamını yakaladı.

Tüm eksiklerine rağmen büyük başarı sağlamış olan GameBoy serisinin yerini alacak cihazda mutlaka bir fark yaratmaları gerektiğinin farkında olan Nintendo çalışanları, uzun süredir üzerinde çalıştıkları Nintendo DS’i 2004 yılının Kasım ayında önce Japonya’da, sonra ABD’de piyasaya sürdüler. Her zamanki gibi treni geç yakalayan Avrupa’da ise resmi piyasaya çıkış tarihi olan 11 Mart 2005’i takip eden haftada Nintendo DS yeni bir rekora imza atmıştı. Piyasaya çıktığı haftasonu 87,000 gibi inanılmaz bir satış rakamına ulaşarak sadece mobil oyun konsolları arasında rekor kırmakla kalmayıp İngiltere’de o güne kadar ilk 2 günde en yüksek satış rakamına ulaşmış oyun konsolu oldu.


Bu başarının arkasındaki en önemli etken şüphesiz 2 ekranlı tasarımıydı. Nintendo DS iki adet ekrana sahip. 256x192 pixellik çözünürlüğe sahip bu ekranlar 262,000 renk gösterebiliyor. İki ekranı ayıran tek özellik ise alttaki ekranın dokunmatik olması. Bu iki ekranı besleyen güç ise iki ayrı işlemciden oluşuyor: Bir adet ARM9 ve bir adet ARM7

Nintendo DS, özellikleri yayınlandığından beri “daha yeni nesil” veya “daha güçlü bir işlemciyle” donatılmadığı için çok fazla eleştirildi. Daha fazla gücün daha keyifli bir oyun tecrübesi sunabileceği ortada. Ancak gerçekçi görüntüler ve 2 saat pil ömrü mü yoksa NDS kalitesinde görüntüler eşliğinde 8 saat (ki bu 10 saate kadar çıkıyor) aralıksız oyun keyfi mi dendiğinde biz oyumuzu 4-5 kat daha uzun pil ömründen yana kullanıyoruz.

Ekrandan ve görüntü kalitesinden bahsederken bir konuyu es geçmemek gerekiyor. Nintendo DS kesinlikle piyasadaki en parlak ekranlı mobil oyun konsolu değil. Özellikle N-Gage QD ile karşılaştırınca çok soluk da kalsa karanlıkta oyun oynamayı alışkanlık haline getirenlerin gözünü zorlamadığını da ekleyelim, muhtemelen pil ömrünü destekleyici bir tercih. Tabii renklerin canlılığını ve 60hz tazeleme hızının gayet tatminkar olduğunu da eklemeden geçmemek lazım.

Sonraki: 2. sayfa »
Sayfalar: 1 2 3

Beklediklerimiz:   Crysis | Battlefield 2142 | NFS:Carbon | Team Fortress 2 | Quake Wars | Spore          Bkz: Cem Özkaynak
Google+
close