Kullanıcı adı:
(?) Şifre:
Call of Duty 2
0 sunucu
0 oyuncu
 
Call of Duty 4
0 sunucu
0 oyuncu
 
Quake 3: Arena
0 sunucu
0 oyuncu
 
20/02/19 11:41 Toplam 0 oyuncu %p sunucu 411 kullanıcı siteyi görüntülemekte
store
Neden No Source
Son zamanlarda bazı kişi ve gruplar tarafından Counter-Strike'ın yeni versiyonu olan Counter-Strike:Source'a karşı bir nefret kampanyası düzenleniyor. Bu konu üzerinde biraz inceleme yaptığınızda her şey bütün açıklığıyla ortaya çıkıyor. İşte Counter-Strike:Source karşıtlığının sebepleri;

A. Ekonomik nedenler
Counter-Strike:Source'a karşı olan cephenin en büyük oyuncusu küçük hesaplar peşinde olan, oyunlar ve oyuncular üzerinden elde ettikleri gelirleri yatırıma dönüştürmeyen internet cafe'ler. Bunlar elbette ticari oluşumlar, gözlemlediğimiz en büyük problemleri bakkal zihniyetinde olmaları. Gereken zamanlarda yatırımlarını ve güncellemelerini yapmıyorlar.

Dolayısıyla bırakın yeni oyunları bundan 2 sene öncesinin oyunlarını bile oynatamayan pc'lere sahipler. Bu nedenle durumlarını kurtarmak için sözde profesyonel olduğunu zanneden vizyon yoksunu, ufak hesapların peşindeki klanları maşa olarak kullanıyorlar.

Sistem kabaca şöyle işliyor:
 • bakkal cafe sahibi sponsor olduğu takımın lideri, kaptanı vb. ile konuşuyor, işlerin kötü gittiğinden dert yanıyor.
 • takım lideri: "abi bak lig yapalım, turnuva yapalım, eski oyunları oynatırız, nasılsa senin dandik makineler de kaldırır, parayı bulursun bizi de görürsün" diyor.

  Daha sonra organizasyon duyuruluyor, hatta insanları aptal yerine koymanın en komik haliyle buna dayanaklar bulunuyor "oyunculuğu geliştirmek", "progaming", vb. ne tutturabilirlerse.

  Aynı zamanda bu cafelerin bilgisayarlarının kaldıramayacakları Counter-Strike:Source gibi güncel oyunlarla ilgili de gerçek dışı propaganda yapılıyor. Hayatlarında almadıkları, en son aylar önce oynadıkları orijinal oyunların her hafta güncellenen versiyonu hakkında kasıtlı olarak yalan yanlış yorumlar yapıp bunlara dayanaklar bulunuyorlar. Hatta bu işi propagandaya döküp her tür web sitesi, irc ve iletişim kanalından adeta güncel oyun karşıtı eylem yapıyorlar.

  Özetle; internet cafe'nin pc'leri upgrade yapılmadığı için yeni oyunları kaldıramıyor, denize düşen yılana sarılır misali bir klana sarılıyor ve rant köprüsü böyle kuruluyor.

  İdeal senaryo:
 • İnternet cafe'ler rekabetçi bir yaklaşımla tüm donanımlarını yükseltir.
 • Tüm yazılım ve oyunları zamanında satın alır ve oyunların oynanması ve kendi
 • İnternet cafe'sinin farklılığını, üstünlüğünü herkese göstermek için en yeni oyunlarda ödüllü turnuvalar düzenler. Böylece bakkal cafe'lerle arasındaki farkı göstermiş, öne geçmiş olur.

  B. Duygusal nedenler
  Yenilikler her zaman zordur, adapte olmak için çalışmak gerekir. Valve ve bir çok oyun firması oyunlarını sürekli daha gerçekçi ve hatasız hale getirmeye çalışıyor. Oyunu yıllardır oynayan oyuncular ise alıştıkları 1998'in teknolojisiyle üretilen Half-Life temelli oyundan vazgeçmek istemiyorlar. Neden? Çünkü daha çok çalışmaları gerekiyor. Artık şansa attıkları headshot'ların yerinde yeller esiyor. Basılı tutarak, koşarak ateş ettiklerinde karşı takımı vurmaları çok zor. Oyunun temelinde çok şey değişti.

  Profesyonel olduğunu söyleyen takımlar için bu zor değil. En büyük örneği yeterince Counter-Strike:Source oynamadan gelen takımların bile zorlanarak da olsa Abit Fragfest'de başarı gösterebilmeleri. Ama yukarıdaki temel ekonomik cafe baskıları nedeniyle çark edip boyun eğenler çoğunlukta.

  Sonuç olarak oyunlardaki temel yeniliklerin ana sebepleri oyun firmaları arasındaki rekabet. Herkes daha gerçekçi, daha yenilikçi oyunlar yapmaya zorlanıyor. Aynı şekilde donanım sektöründeki rekabette aynı ivmeye sebep oluyor. Bu nedenle yeni oyunların sponsorlar, oyun firmaları tarafından desteklenmesi kaçınılmaz. En büyük sponsorları donanım firmaları, oyun üreticileri olan uluslararası oyun turnuvalarının ise bu seslere kulak asmaması söz konusu olamaz. Siz siz olun gerici klanlara ve gerçek dışı propagandaya kulak asmayın.

 • Bu konuyla ilgili diğer makaleler:
  Profesyonel oyunculuğun geleceği Counter-Strike:Source
  Profesyonel oyunculuk ve Counter-Strike:Source

  Beklediklerimiz:   Crysis | Battlefield 2142 | NFS:Carbon | Team Fortress 2 | Quake Wars | Spore          Bkz: Cem Özkaynak
  Google+
  close