Kullanıcı adı:
(?) Şifre:
Call of Duty 2
0 sunucu
0 oyuncu
 
Call of Duty 4
0 sunucu
0 oyuncu
 
Quake 3: Arena
0 sunucu
0 oyuncu
 
20/02/19 10:55 Toplam 0 oyuncu %p sunucu 551 kullanıcı siteyi görüntülemekte
store
Dawn of War Genel Taktikler
İlk 5 Dakika
25/01/2005 15:40 | Yazar: darktrpr

Dawn of War’da genel olarak ilk çatışmalar stratejik noktaları ele geçirmek için gönderilen keşif takımları arasında başlar. Stratejik noktaları ele geçirmek için öncelikle kendiniz çeşitli yollar bulmak zorundasınız. Eğer rakibinizden önce daha fazla stratejik noktaya sahip olup bu noktalara Listening Post yaptırmayı başarabilirseniz oyunun başından itibaren ekonomik avantaj sağlayabilirsiniz.

Stratejik noktaları ele geçirirken rakibin hareketlerini de göz önünde bulundurmak zorundasınız. Bunu da arayüzün solunda bulunan olaylar listesinden takip edebilirsiniz. Özellikle rakibiniz kalıntı ya da kritik nokta gibi alanları ele geçirdiğinde rakibin keşif takımlarının yerlerini kolaylıkla saptayabilirsiniz. Bu şekilde keşif ünitelerinizi alternatif yollara göndererek çatışmadan kaçabilir ya da hızlı çıktığınız saldırı takımınızla rakibin keşif ünitelerini yok edebilirsiniz.

Stratejik noktaları ele geçirirken yalnızca bir keşif takımın saldırısına maruz kalırsanız yapmanız gereken ilk şey sakin kalarak kendi takımınızın stratejik noktayı almasını beklemek olacaktır. Bu tip durumlarda keşif takımınıza birkaç destek ünite ekleyerek dayanma sürelerini arttırabilirsiniz.


Keşif takımınız stratejik noktayı aldığı zaman rakibiniz, kuvvetle muhtemel bu noktayı geri almayı deneyecektir. Rakibiniz stratejik noktayı geri almaya çalışırken kendi keşif takımınızın en fazla hasar verebilecek saldırısıyla rakip takıma saldırın. Bu sırada rakibiniz bu noktayı geri almaya çalıştığı için muhtemelen sizin saldırınızı dikkate almayacaktır. Bu durumda uygulayabileceğiniz en iyi taktik rakibin stratejik noktayı almasını son anlarına kadar bekledikten sonra stratejik noktanın üzerine Listening Post yaptırma emri vermek olacaktır. Böylece rakip takıma çatışmadan önce hem maksimum hasarı verecek hem de stratejik noktayı kaybetmemiş olacaksınız.

Stratejik noktaları alarak ilerlerken bazı durumlarda rakibiniz karşınıza sizden sayıca üstün bir ordu ile çıkabilir. Bu durumlarda kaçmak ya da savaşmak haritaya ve sizin durumu değerlendirmenize bağlı olacaktır. Rakibin kesin üstün olduğunu anladığınız durumlarda geri çekilmek en doğru taktiksel hareket olacaktır. Geri çekilemeyeceğiniz ya da destek saldırı takımlarını hızlı bir şekilde savaş alanına taşıyabileceğinizi düşündüğünüz anlarda ise rakibi oyalamak taktiksel olarak en doğru hareket olacaktır.


Rakibi oyalamak oynadığınız ırka ve kullandığınız ünitelere bağlı olarak değişecektir. Rakibi oyalamak için kullanabileceğiniz ilk yöntem rakip ünitelerini yakın dövüşe zorlamak olacaktır. Keşif ünitelerinin yakın dövüşteki hasarları düşük olduğu için bu desteklemeyle birlikte uzun süre dayanabilirler. Bir diğer taktik ise Dawn of War oyuncularının tabiriyle dans etmek. Bu taktikte, rakibin ordusundan kaçarken bir yandan da onu önemli stratejik noktalardan uzağa çekmeniz gerekmektedir. Böylece rakibi kendinize çekerken ve önemli noktaları ele geçirirken kaçan ordunuza gelecek olan destek için zaman kazanabilirsiniz.

Sonraki: 5-15 Genel Oyun Süresi »
Sayfalar: 1 2 3 4 5

Beklediklerimiz:   Crysis | Battlefield 2142 | NFS:Carbon | Team Fortress 2 | Quake Wars | Spore          Bkz: Cem Özkaynak
Google+
close