Kullanıcı adı:
(?) Şifre:
Call of Duty 2
0 sunucu
0 oyuncu
 
Call of Duty 4
0 sunucu
0 oyuncu
 
Quake 3: Arena
0 sunucu
0 oyuncu
 
20/02/19 11:12 Toplam 0 oyuncu %p sunucu 608 kullanıcı siteyi görüntülemekte
store
Dawn of War Çok Oyunculu Rehberi
Temel Bilgiler
05/01/2005 17:41 | Yazar: darktrpr
Ekonomi:


Dawn of War'u diğer gerçek zamanlı strateji oyunlarından ayıran özelliklerinden biri, ekonominin kaynak bazlı olmaması. Oyunda diğer strateji oyunlarındaki gibi kaynak toplamak yerine haritada bulunan stratejik noktaları ele geçirerek requisition topluyorsunuz. Haritada ne kadar çok stratejik noktaya sahip olursanız o kadar hızlı requisition kazanıyorsunuz.

Requisition’ın dışında oyunda power adında ikinci bir kaynak daha bulunuyor. Jeneratörler inşa ederek toplayabildiğiniz bu kaynağı oyunda ileri seviye teknolojileri araştırmak ve araçları yaptırabilmek için kullanıyorsunuz.

Ordu:

Dawn of War’un ikinci büyük yeniliği ise askerlerinizin takımlar halinde üretilip hareket ettirilmesi. Öncelikli olarak üç ya da dört asker olarak ürettiğiniz bu takımları daha sonra yavaş yavaş genişletebiliyorsunuz. Bu genişleme takıma göre 4’le 16 arasında değişiyor. Bu şekilde savaş alanında ünitelerinizi tek tek kontrol etmek yerine takımlarınızı kontrol ediyorsunuz. Oyunun ilerleyen bölümlerinde takımdaki askerlerinizi çeşitli ekstra silahlarla donatabiliyor ya da aralarına yüksek rütbeli askerler de ekleyebiliyorsunuz.

Çatışmalar:

Dawn of War’da 5 adet farklı pozisyon alma ve üç ayrı saldırı ayarı bulunuyor. Farklı pozisyonlar ile takımlarınızın düşmana ne şekilde tepki vermesi gerektiğini ayarlayabiliyorsunuz. Örneğin “Assault Stance” kullanırken takımlarınızın düşman ünitelerini kısa bir süre takip ederken, “Stand Ground Stance”de takımlarınız yaklaşan düşmana ateş etse de bulundukları yerden ayrılmıyorlar.

Saldırı ayarlarıyla da takımlarınızın uzaktan saldırı ya da yakın dövüş seçeneklerinden hangisini tercih etmeleri gerektiğini belirliyorsunuz. Oyunun en önemli yanlarından biri de yakın dövüş ve uzaktan çatışmanın tamamen farklı olarak işlemesi. Örneğin bazı üniteler uzaktan çok etkili olsalar da yakın dövüşe girdiklerinde kısa zamanda ölebiliyorlar. Bu nedenle uzaktan saldırıları etkili olan takımları mümkün olduğunca yakın dövüşten uzakta tutmaya çalışırken yakın dövüşte güçlü olan ünitelerinizi en hızlı şekilde düşman üzerine sürmeniz gerekiyor.


Çevre Etkileri:

Oyunda çatışmaların gidişatına etki eden en büyük etkenlerden biri de çevre. Oyunda bulunan yükseltiler, çukurlar, su, çalılar size çeşitli avantajlar ve dezavantajlar sağlıyor. Örneğin çukurlarda takımların hareket kabiliyeti düşse de uzaktan yapılan saldırılara karşı direnç kazanıyorlar. Ama su gibi ortamlarda hem hareket kabiliyeti azalırken hem de saldırılara daha açık hale geliyor.

Moral:

Dawn of War’da, takımların her birinde moral adında bir özellik daha bulunuyor. Moral, takımın aldığı hasara, ölen takım üyelerine ve çeşitli özel silahların takıma karşı kullanılmasına bağlı olarak zamanla azalıyor. Takımın morali sıfırlandığı zaman takımdaki askerler hasar veremeyecek kadar etkisiz hale geliyorlar. Ancak bir yandan da hareket hızları, onları çatışma ortasından daha kolay çıkarabilmek için artıyor.

Sonraki: Standart Başlangıçlar »
Sayfalar: 1 2 3 4 5

Beklediklerimiz:   Crysis | Battlefield 2142 | NFS:Carbon | Team Fortress 2 | Quake Wars | Spore          Bkz: Cem Özkaynak
Google+
close