Kullanıcı adı:
(?) Şifre:
Call of Duty 2
0 sunucu
0 oyuncu
 
Call of Duty 4
0 sunucu
0 oyuncu
 
Quake 3: Arena
0 sunucu
0 oyuncu
 
22/02/19 14:40 Toplam 0 oyuncu %p sunucu 338 kullanıcı siteyi görüntülemekte
store
Bunun yanında nadir olarak yeni sürücüler halen oynanan oyunlarda sorunlara da yol açabilmektedirler. Bu gibi durumlarda eski sürücüyü yeniden yüklemek veya Xp’nin sürücü geri dönüşü özelliğini kullanmak baş gösteren sorunu da giderebilir. Sürücü geri yüklemesi için Bilgisayarım/ My Computer sekmesine sağ tıklanır ve özellikler bölümüne girilir. Donanım/ Hardware sekmesinden Aygıt yöneticisi/ Device manager bölümüne girilir. Açılan pencereden Görüntü birimleri/ Display adapters altında bulunan ekran kartına sağ tıklanır ve özelliklere/ properties’e girilir. Açılan pencerede bulunan Sürücü/ Driver sekmesinden Sürücüyü geri yükle/ Roll back driver seçeneği ile geri yükleme işlemi başlatılır.

Anti Aliasing:
Bazı oyunlarda oyun kontrollü olarak açılan bu özellik ekran kartına oldukça fazla yük bindirdiğinden “hızlı” oynamak isteyen bazı orta ve alt seviye ekran kartı kullanıcıları için engeldir. Örnek olarak hızlı bir araba yarışında (NFS Underground 2 vb.) objelerdeki önemsiz tırtıklardan rahatsız olmayan bir kullanıcı bu özelliği gönül rahatlığı ile kapatabilir. Bu özellik –eğer varsa- oyunun grafik ayarları bölümünde bulunmaktadır.

Gereksiz Registry Kayıtları:
Her program yüklenişinde bilgisayarın kayıt defterine önemli ya da önemsiz durumdaki kayıtlar girilir ve bilgisayar, her açılışında bu kayıtları da beraberinde yükler. Bir süre sonra program silinse de bilgisayarda kalan kayıtlar sisteme yük bindirmeye başlar. Bu gibi bir durumda Başlat/ Çalıştır’a “regedit” yazılarak açılabilen kayıt defteri el ile temizlenmelidir. Amatör kullanıcılar için oldukça tehlikeli olan kayıt defterinden yanlış bir kaydın silinmesi sistem güvenliğini/ sağlamlığını tehlikeye atar.

HKEY_CURRENT_USER bölümündeki Software altındaki, zaten silinmiş olan programlara ait klasör ve değerlerin temizlenmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Diğer bölümler altındakilere amatör kullanıcılar tarafından müdahale edilmemesi tavsiye olunmakta.

Diğer:
Bir oyun açılmadan önce -eğer internete bağlı oynanmayacaksa- arka planda çalışan güvenlik duvarı/ firewall, download yardımcısı gibi oyun ile ilgisiz programlar durdurulmalı, hatta kapatılmalıdır. Arka planda çalışan ne kadar az program varsa oyun o kadar takıntısız oynanır.

Görünüşte önemsiz gibi duran fakat sistemi oldukça rahatlatan bu işlemler sonucunda oyunlar çok daha rahat oynanabilmektedirler.

Bu yazımızda anlatılan tüm bu işlemlerin uygulanması sonucunda, bilgisayarların, sadece oyunlarda değil, genel olarak performansı artmaktadır. Yeni donanım bileşenleri alınmadan önce mevcut bilgisayarın tüm kapasitesini kullanmak çoğu zaman yeterli olsa da, yeni oyunlar, kullandıkları teknolojik yenilikler nedeni ile güncel donanım bileşenleri alınmasını gerektirebilmektedir.
Önceki: « 5. sayfa
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6

Beklediklerimiz:   Crysis | Battlefield 2142 | NFS:Carbon | Team Fortress 2 | Quake Wars | Spore          Bkz: Cem Özkaynak
Google+
close