Kullanıcı adı:
(?) Şifre:
Call of Duty 2
0 sunucu
0 oyuncu
 
Call of Duty 4
0 sunucu
0 oyuncu
 
Quake 3: Arena
0 sunucu
0 oyuncu
 
20/02/19 11:32 Toplam 0 oyuncu %p sunucu 449 kullanıcı siteyi görüntülemekte
store
Oyuncunun İşletim Sistemi
23/11/2004 12:55 | Yazar: MadSky

Bilgisayarınızın donanım bileşenleri ne kadar iyi olursa olsun, işletim sistemi ve yazılım ayarları iyi yapılmadığında tam performans almanız mümkün olamamaktadır. Ayrıca yeni kurulan bir sistem, üzerinden 5 ay geçtikten sonra ilk günkü performansını veremeyecektir. Bir sene sonra ise yüklediğiniz çeşitli programlar ve yamaların etkisiyle gittikçe ağırlaşacaktır. Bilinçsiz kurulan programlar bilgisayarınızı belki de açılamaz hale getirecektir. Bunun sonucunda oldukça hassas uygulamalar olan oyunlarda, saniyede gösterilen kare sayısında düşüşler ve oyunlarda takılmalar “lag” ile karşılaşılacaktır.

Günümüzün popüler işletim sistemi Microsoft Windows XP, her kuruluşta, kullanım kolaylığı sağlaması açısından, çoğunu kullanmayacağınız bir çok ufak uygulamayı da berabinde bilgisayarınıza yüklemektedir. Kullanıcı tarafından iptal edilmedikçe arka planda çalışan bu ufak uygulamalar bilgisayarınızın işlemcisinin siz ve oyun için oldukça önemli olan gücünün bir kısmını ve belleğinizin ufak bir bölümünü kullanırlar. Bilgisayarınıza kurulu işletim sistemindeki kullanmayacağınız bu bileşenleri kapatarak %10 ila %30 arasında performans artışı sağlayabilirsiniz. Bunun yanında çalıştırdığınız uygulamaların açılma süresini ve bilgisayarınızın açılışını iki katına varacak şekilde hızlandırabilirsiniz.

Bu programları devre dışı bırakmanın tek yolu, Windows konfigürasyon programını (msconfig) çalıştırarak, ihtiyaç duyulmayan ve açılması istenmeyen programların bilgisayarın başlaması esnasında açılmamasını sağlamaktır.

Bilgisayarım/ My Computer’a ait masaüstü ikonuna sağ tıklanıp Yönetim/ Manage’a tıklandığında, açılan bilgisayar yönetim penceresi ile aşağıda anlatılan işlemlerin çoğuna ulaşılabilir. Özellikle “servisler/ services” bölümünden, açılıp kapatılacak servis hakkında bilgi sahibi olunabilir. Buradan bir servisi kapatmak için sağda açılan servisler’in üzerine sağ tıklanıp, Özellikler/ Properties’a girilir ve Genel/ General sekmesinden Başlangıç stili/ Startup Type’ın karşısındaki seçeneklerden Kapalı/ Disabled seçilip Uygula/Apply tıklanır. Ayrıca aynı pencere sayesinde programın bağlantıları görülebilir, bilgisayarınızın açılışı sırasında sorun yaşanırsa, izlenmesi gereken yol tayin edilebilir. Ek olarak, açılışı engellenen bir program sorun çıkartmaya başlar, ve açılışına tekrar izin verildiğinde sorun devam ederse başlangıç stili/ startup type otomatik/ Automatic olarak ayarlanmalıdır.

-Alternatif olarak, kapatılabilmesi için beraberinde MsConfig.exe adlı programı bulundurur. Bu programa ulaşabilmek için şu yönergenin takip edilmesi gerekmektedir: Başlat/Start > Çalıştır/Run > “msconfig” (tırnak işaretleri hariç) yazılıp Tamam/OK tuşuna basılması gerekir.

Önemli Uyarı:
Açılan pencere, acemi kullanıcılar için oldukça tehlikeli olup, müdahale ederken dikkatli olunması gerekmektedir. Kullanılması gereken sekmeler, sadece Servisler/Services ve Başlangıç/Startup olmalıdır, bunun dışındaki sekmeler profesyonel amaçlara ve kullanıcılara yöneliktir.-

Sonraki: Servisler / Services »
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6

Beklediklerimiz:   Crysis | Battlefield 2142 | NFS:Carbon | Team Fortress 2 | Quake Wars | Spore          Bkz: Cem Özkaynak
Google+
close