Kullanıcı adı:
(?) Şifre:
Call of Duty 2
0 sunucu
0 oyuncu
 
Call of Duty 4
0 sunucu
0 oyuncu
 
Quake 3: Arena
0 sunucu
0 oyuncu
 
20/02/19 10:45 Toplam 0 oyuncu %p sunucu 615 kullanıcı siteyi görüntülemekte
store
Battlefield Vietnam Ön izlenim
2002 Yılının Oyunu yine savaşa gidiyor. Bu sefer Avrupa’lıları faşizm kıskacından kurtarmaya değil, Vietnam’ın karanlık topraklarına.

“Vietnam” kelimesi akıllara hemen grafitilerle süslü miğferleri, güneşten yanmış askerleri ve kum torbalarıyla örülmüş siperlerin arkasından gelen acid-rock müziğini yansıtan bir haber filmi getiriyor. Bu filmi kaçırmış olsak bile Stone, Kubrick ve Cappola hayal güçleriyle bu boşluğu doldurdular.

DICE akıllıca bir hareketle Battlefield Vietnam’ı simülasyon değil de aksiyon oyunu çerçevesinde tutmuş. Oyunun yaratıcıları Vietnam çatışmasının sembollerini ve karakteristiklerini popüler kültürde gösterildiği gibi eklemeyi planlıyorlar, ama bu Battlefield 1942’deki eğlence faktörünü tatmin etmeyecek gibi.

“İnsanların çoğunun Vietnam Savaşı’yla ilgili bilgileri filmlerden öğrenilmiş şeyler oluyor” diyor oyunun prodüktörü Reid Schneider. “Ve bizim bu oyunda yaptığımız da bu – o film sahnelerini yaşama geçirmek. Bu oyun daha çok Vietnam’ın ‘sinema gerçekliği’ gibi bir şey olacak.” Bu bağlamda, tasarımcılar içinde düşmanın bulunamadığı devasa haritalar yapmayı planlamıyor. Kalın dalların, ağaç yapraklarının arasından sürüneceksiniz ama her şey stratejik olarak yerleştirilmiş, büyük haritalar ormanla örtülmüş. Örneğin; tasarım planında her yerde olması düşünülen, sürekli olarak rüzgarda sallanan bel hizasında sazlıklar var. Ama sazlıklar sadece orda görsel fayda için bulunuyor, sizi korumak için değil – karşı takımın oyuncuları görmeyecekler bile. Tabi bu oyunda ormanın geniş özelliklerinden yararlanamayacağınız anlamına gelmiyor. Pusu kurmak olası, içine sinip düşmanı bekleyebileceğiniz ufak yerler hazırlanmış. Tünel bağlantıları ise yok, Schneider araçların içine giremediği tünellerin oyunu kısıtladığını düşünmüş. Yine de siper ağının aynı sinsi tadı vereceği söyleniyor.


Oyuna teknik olarak getirilen yeniliklerden en şaşırtıcıları “Vietnam” hissine ilave olan düzenlemeler. Mimaride Budist tapınakları ve likör barınakları gösterilmiş. Pirinç çeltikleri ve halat köprüler de stratejinizde çevresel zorluklar yaratıyor.

Sonraki: Hava kuvvetleri »
Sayfalar: 1 2 3 4

Beklediklerimiz:   Crysis | Battlefield 2142 | NFS:Carbon | Team Fortress 2 | Quake Wars | Spore          Bkz: Cem Özkaynak
Google+
close