Kullanıcı adı:
(?) Şifre:
Call of Duty 2
0 sunucu
0 oyuncu
 
Call of Duty 4
0 sunucu
0 oyuncu
 
Quake 3: Arena
0 sunucu
0 oyuncu
 
22/02/19 14:34 Toplam 0 oyuncu %p sunucu 349 kullanıcı siteyi görüntülemekte
store
Mini PC

Bilindik masaüstü sistemlere alternatif olarak, Barebone Mini PC'ler de yaygınlaşıyor. Ülkemizde bu alanda en tanınmış marka Shuttle idi, fakat son zamanlarda AOpen , Soltek gibi markaların da Barebone Mini PC'lerini temin etmek mümkün hale geldi.

Bu tür Mini PC'lerin en büyük getirileri :
 • Oldukça ufak boyutları (ortalama 20cm yükseklik , 20cm genişlik , 30cm uzunluk) ile yer tasarrufu sağlamaları,
 • Bir yerden başka bir yere taşınmalarının sıradan masaüstü sistemlere nazaran çok daha zahmetsiz ve kolay olması,
 • ATX bilgisayar kasalarına göre çok daha estetik görüntüye sahip olmaları.

  Mini PC'ler birinci sebepten dolayı ofislerde , ikinci sebepten dolayı oyuncular arasında , son sebepten dolayı da ev kullanıcıları arasında oldukça rağbet görmekte. Özellikle de yurtdışında oldukça yaygınlaşmış durumdalar.
  Normal modellerin yanında bir PC'nin yapabildiklerinden fazlasını yapabilen modelleri de mevcut. Örneğin AOpen'ın bilgisayarı açmadan müzik/mp3 CD'si çalabilen, Video CD-DVD oynatabilen, TV-Radyo özelliği olan, uzaktan kumandalı çok amaçlı bir modeli de bulunmakta. Bu tür eklentilere sahip olmak ya da olmamak kullanıcıya kalan bir tercih.

  Bu sistemlerde kullanılan bileşenlerin ayrıntıları ve kullanım amacına göre sistem seçimi :

  Anakartlar :

  Mini PC’lerde anakartlar Barebone PC kasası ile birlikte gelmekte. Bir Barebone MiniPC aldığınızda, kasanız ve anakartınız kullanıma hazır halde elinizde oluyor. Bunun dışında ayrı satılan Barebone anakartları da bulunuyor fakat ülkemizdeki tüm Barebone sistemler anakartları ile beraber gelmektedir.

 • Yongasetleri
  Intel platformunda i845G ve i865G yongasetli modeller bulunuyor.
  AMD platformunda ise km400 , nForce2 Ultra - IGP yongasetleri bulunuyor.
  i845 ve km400 daha çok ofis kullanımına hitap eden düşük performanslı modeller.
  Eğer 3D uygulamalar , oyunlarla ilgileniyorsa nForce2 ya da i865 tabanlı sistemlere yönelinmeli.

 • AGP - PCI Slotları
  Genelde tüm barebone anakartlar 1 adet AGP 4X/8X Portu , 1 adet PCI slotu ile geliyor. AGP portu bulundurmayan modeller de mevcut. Hemen hemen tüm Barebone PC'lerde dahili bir görüntü yongası bulunuyor. AGP portu bulunmayan modellerin fiyatı diğerlerine göre daha ucuz.

  İş amaçlı kullanım düşünülüyorsa, agp portu bulunmayan ucuz onboard modeller yeterli ve ekonomik bir seçim olacaktır.
  Oyuncular için AGP portunun bulunması hayati önem taşıyor. MiniPC alınırken AGP portunun olup olmadığı kontrol edilmeldir.

  Bu noktada tek sorun PCI slot sayısı olacaktır.Sistem üzerinde 1'den fazla PCI kart kullanılmak isteniyorsa, tüm kartları kullanamayız. Bu durumu ortadan kaldırmak üzere hemen hemen her Barebone anakartta onboard ses ve ethernet yongaları bulunuyor. Modem ve TV kartı da kullanılmak isteniyorsa USB bağlantısı kullanan harici bir modem ile sıkıntı giderilebilir.

 • Ram Slotları
  Tüm Barebone anakartlarda şimdilik 2 adet ram slotu bulunmakta. Ram kapasitesi konusunda pek bir sıkıntı olmamakta. Sistemde kullanılacak 2 adet 512MB'lık ram modülü her ihtiyacınıza fazlasıyla karşılayacaktır.

  İşlemciler :
  Oyuncular için nForce2 Ultra , AMD Athlon 2500+ ve üzeri ya da 865G ile Pentium4 C serisi işlemciler yeterli olacaktır.
  Ofis kullanımı için AMD Duron , Intel Celeron daha ekonomik çözümler olacaktır.

  Ekran Kartları :
  Alınacak MiniPC oyun amaçlı kullanılacaksa AGP slotu bulunan modeller seçilmelidir..

  Optik okuyucular :
  Şu anda tüm Barebone kasalarda 2 adet 5.25" yuvası bulunuyor. Takılabilecek Optik aygıt sayısı 2 adet , bu da ideal bir sayı denilebilir. Bir tane okuyucu , bir tane de CD-DVD yazıcı çoğu kullanıcının ihtiyaçlarına yanıt verecektir.

  Veri Depolama :

  Burada ufak da olsa bir prüz bulunuyor. Barebone üreticilerinin büyük bir çoğunluğu kasalarda 2 adet 3.5" yuvasına yer vermiş. Bu da eğer disket sürücü kullanılacaksa bir tek harddisk takabileceğiniz manasına geliyor. Disket sürücü kullanılmasa da takabileceğiniz harddisk sayısı 2 ile sınırlanıyor.
  Bazı modellerde ise 3 adet 3.5" yuvası bulunuyor. Bunlarda da disket sürücü kullanmadığınızda 3 adet harddisk kullanabilirsiniz.

  İş amaçlı kullanım düşünülüyorsa, ortalama olarak 40-80GB kapasiteye sahip tek bir disk ihtiyacınız olan veri depolama alanını karşılayacaktır.
  Oyun amaçlı kullanım düşünülecekse 80-160GB arası tek bir disk yeterli olacaktır.
  Daha fazla depolama istenildiğinde alacağınız Barebone'daki 3.5" yuva sayısına dikkat etmelisiniz.Yuva sayısı ne kadar çok olursa o kadar çok disk kullanabilirsiniz.

  İşlemci Soğutucusu / Kasa Soğutma :
  Hemen hemen tüm Barebone sistemler işlemci soğutucusu ile birlikte geliyor. Bunların kalitesi yetersiz bulunduğunda ise kasa içine sığacak boyutta daha kaliteli soğutucular eklenebiliyor.
  Bazı üreticiler ise kasa içindeki sıcak hava tahliyesi için slot fanlar ile egzos sistemlerine yer veriyorlar. Almadan önce kasayı inceleyerek bunun gibi ekstra soğutma sistemleri bulunan modelleri almak sisteminiz açısından daha sağlıklı olacaktır.

  Güç Kaynakları :
  Şu anda piyasadaki Mini PC'ler 200W-250W arasında güç kaynakları ile beraber geliyorlar. Bu güç kaynakları bu kasalar için özel olarak tasarlanmış ve oldukça ufak boyuttalar. Yurt dışında MiniPC’den ayrı olarak da satılmakta ve 300W'a kadar daha güçlü seçenekler de bulunabiliyor. Bu güç kaynakları ülkemize henüz gelmediğinden şimdilik burada bir değişiklik yapma imkanınız bulunmuyor. Fakat Barebone kasamızla beraber gelen güç kaynakları kaliteli bileşenlerden üretildiği için 200-250W gibi düşük güç değerlerine rağmen yüklü denilebilecek sistemlerde sorunsuz çalışıyorlar.
 • Önceki: « Sistem Seçimi
  Sayfalar: 1 2 3 4 5 6

  Beklediklerimiz:   Crysis | Battlefield 2142 | NFS:Carbon | Team Fortress 2 | Quake Wars | Spore          Bkz: Cem Özkaynak
  Google+
  close