Kullanıcı adı:
(?) Şifre:
Call of Duty 2
0 sunucu
0 oyuncu
 
Call of Duty 4
0 sunucu
0 oyuncu
 
Quake 3: Arena
0 sunucu
0 oyuncu
 
22/02/19 13:49 Toplam 0 oyuncu %p sunucu 404 kullanıcı siteyi görüntülemekte
store
Görüntü-Ses-Performans

Sıra, oyuncuların en önemli bilgisayar bileşeni olarak gördükleri ekran kartlarında. Oyun üreticileri sürekli olarak ekran kartı üreticilerinin geliştirdikleri teknolojiler ile daha iyiyi yapabilmektedirler. Tabi onlar yeni teknoloji sundukça oyuncular daha fazla para harcamak zorunda kalıyor, fakat bu da işin ticari tarafı elbette. Günümüz oyunlarını oynamak için tavsiye edilen ekran kartı üzerindeki ram miktarı 128 ve üstü olarak gösteriliyor. Ramlerin ekran kartlarındaki amaçları, birçok dokunun hızlı bir şekilde hafızaya alınıp çizilmesine yardımcı olmaktır diye açıklanabilir. Ekran kartının üzerindeki Gpu ise tüm çizimleri yapar, nesnenin olması gerektiği yeri belirler ve saymakla bitmeyen birçok işlemi gerçekleştirir. Günümüzde oyun amaçlı grafik işlemcileri üreten iki ana firma, Ati ve Nvidia arasında ki çekişmeler oyunlardaki grafiklerin günden güne güzelleşmesine katkıda bulunmaktadır. İki firmaya ait ekran kartları, giriş, orta ve yüksek seviye olarak üç grupta toplanmaktadır. Giriş seviyesindeki kartlar’ın fiyatları 130 dolar ve altı olarak seyrederken, işlemci gücü ve teknoloji desteği arttıkça, orta seviye 150-230 dolar, yüksek seviye ise 300+ dolar fiyatına sahip olabilmektedir.

Ekran kartı işlemcileri üreten firmalardan sadece Ati kendi kartlarını da piyasaya sürmektedir. Nvidia ise sadece işlemci üretip diğer firmalar ile anlaşır ve onlar üzerinden pazarlama yapar. Hem Ati hem Nvidia işlemcilerini içeren kartlar üreten firmaların yanı sıra sadece Ati veya sadece Nvidia kartlar üreten firmalarda vardır. Bu markalardan güvenilir olanlarını şöyle sıralayabiliriz (En azından Türkiye de satılan markaları): Ati tarafında Ati, His, Sapphire, Powercolor, Asus; Nvidia tarafında ise Leadtek, Msi, Asus, Sparkle başlıca markalardır. Bunların fiyatları, beraberinde verdikleri yazılım (oyun, program) ve extra donanım desteğine göre farklılıklar gösterebilir.


Çoğu profesyonel oyuncuya göre bir ekran kartı kadar önemli olan bir diğer parça ise ses kartıdır. Günümüz anakartlarında bulunan -özellikle n-force2’lerden itibaren başlayan soundstorm onboard ses cipleri oldukça yeterli olabilmekte iken, sese ayrıca önem veren, “bana dolby digital ve 5 kanal ses yetmez, beni Thx ve 7 kanal ses paklar” diyen kişilere yönelik kartlarda piyasada bulunmaktadır. Özellikle, Creative tarafından geliştirilen Eax ses teknolojisi ile çevredeki seslerin bulundukları yere göre değişim göstermesinin (koridorda yankı efekti eklenir, su altında boğuk efekti eklenir vs…) yanı sıra, 4 ve üstü kanal desteğine sahip ses kartı ve hoparlör birleşiminden elde edeceğiniz, sesin pozisyonuna göre kanallara dağıtılması (arka sağ tarafta olan ses kaynağı arka sağ hoparlorden duyulur vs.) ve daha kaliteli sesler için oyunların, sinemalarda kullanılan dolby digital ses desteğine sahip olması gerçekçiliği ve oyundan alınan zevki oldukça körükler/yükseltir. Anakartınızın üzerinde ses çipi bulunmuyorsa veya kalitesiz bir çipe sahipse, piyasadan rahatlıkla elde edebileceğiniz çok kanal ve dolby digital, hatta thx desteğine sahip kartlar bulunabilmektedir. Çoğunlukla Creative markası olmak üzere Philips, Zoltex gibi ses kartları da piyasada yer edinmiş markalardır. Desteklediği özellikler arttıkça fiyatları da artmaktadır (24bit ses ve kasanın dışından çeşitli ayarlar yapabileceğiniz modeller 300 doları aşabilmektedir).

Bir de bunları çalıştırabilmek için güvenilir bir güç kaynağına ihtiyaç duyacaksınız. (Ne yazık ki çoğu bilgisayar kullanıcısı güç kaynaklarına gerekli önemi vermemektedir). 30 doların altında satılmakta olan güç kaynakları ile bilgisayarı elektrik akımlarına karşı oldukça korumasız bırakabilir, o kadar para sayıp aldığınız bilgisayar donanımınızı tehlikeye sokabilirsiniz. Günümüzde normal bir bilgisayar ortalama olarak 300 watt civarı güç tüketebilmektedir. Bu durumda 350 watt ve aşağısı güç kaynakları tavsiye edilmemektedir. Bir güç kaynağının kaliteli ve bilgisayarınızı elektriğin yarattığı tüm tehlikelerden (kısa devre, voltaj dalgalanması vs.) koruyabileceğini nasıl anlarsınız? Öncelikle ağırlığını kontrol edin. 2,5+ kilo ağırlığı kalitenin belirtilerinden biri olarak sayabilirsiniz. Piyasada bulunan markalardan Thermaltake, Tagan, Zalman ve diğer 30-40 dolar üstü (150 dolara kadar güç kaynağı bulunabilmektedir) güç kaynakları tavsiye edilmektedir. Bilgisayarınızı tehlikeye atmamak için ucuz güç kaynaklarına güvenmeyin. Ucuz güç kaynakları, üzerinde yazan watt değerini bile karşılayamamaktadır, bunu unutmayın!-

Bunca parçaya değinildi, peki bilgisayarın başında olduğumuz süre boyunca etkileşim içinde olduğumuz yer neresi? Tabii ki monitör. Göz sağlığımız açısından iyi bir monitör edinmek şart. Aksi takdirde gözlerinizi ciddi sorunlarla karşı karşıya getirebilirsiniz.
Monitör alırken öncelikle görüntü tazeleme hızına, ekran tipine (crt, flat, tft) ve desteklediği çözünürlüklere bakmalısınız. 1024x768 piksel çözünürlüğünde en az 85 Hertz (saniyede 85 kere görüntü tazeleyebilme) destekleyen bir monitör oldukça iyi sayılabilmekle beraber, bazı monitörler aynı çözünürlükte 100 Hertz’e kadar çıkabilmektedir. Ekran tipinin tft olması göz sağlığınız açısından en iyi seçim olduğu gibi aynı zamanda teknolojileri nedeni ile oldukça yüksek fiyatla satılmaktadır.Alternatif seçim olarak düz ekran (crt flat) tüplü monitörleri çok daha uygun fiyata temin edebilirsiniz. Parlaklığın ve kontrast’ın da oldukça önem taşımasıyla birlikte ucuz monitörlerden kaçınmanız tavsiye olunur. Adi, Samsung, Sony, Hyundai vs. gibi markaların ürettiği monitörlere bu açıdan güvenebilirsiniz.
Önceki: « Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
Sonraki: Sistem Seçimi »
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6

Beklediklerimiz:   Crysis | Battlefield 2142 | NFS:Carbon | Team Fortress 2 | Quake Wars | Spore          Bkz: Cem Özkaynak
Google+
close