Kullanıcı adı:
(?) Şifre:
Call of Duty 2
0 sunucu
0 oyuncu
 
Call of Duty 4
0 sunucu
0 oyuncu
 
Quake 3: Arena
0 sunucu
0 oyuncu
 
22/02/19 15:01 Toplam 0 oyuncu %p sunucu 381 kullanıcı siteyi görüntülemekte
store
Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
Seçeceğiniz anakartın yüksek işlemci hızlarını desteklemesi de geleceği dönüklük açısından faydalı olacaktır. Asus, Soltek, Epox, Abit ve Msi gibi anakart markaları, alanlarında belli bir isim yapmış, dolayısı ile güvenilir firmalardır.

Bilgisayarınızın ikinci en önemli parçası olarak işlemciyi gösterebiliriz. İşlemci, adınında belirttiği gibi bilgisayar üzerinden gerçekleştirilen işlemleri yapan parçadır. Intel ve Amd rekabet ortamında günden güne gelişen işlemciler özel komut setleri ve hızları ile sonkullanıcıyı cezbetmeye çalışırlar.


Peki hangisi daha iyi? Aslında, biri ötekinden iyi dedikten bir ay sonra denge değişebiliyor rahatlıkla. Son bir yıla baktığımızda orta seviyede Amd üstünlüğü görülürken üst seviyede Intel’in üstünlüğünü rahatlıkla görebiliyoruz. Yazının ilerleyen bölümlerinde görülebilecek olan sistem tavsiyelerinin işlemci kısmı, çeşitli test/donanım sitelerinde yapılan karşılaştırmalı işlemci testleri baz alınarak en iyi fiyat/performansı verebilecek şekilde seçilmiştir.

Diğer bir önemli bileşen olarak ram yani geçici hafıza modülü gösterilebilir. Bazı kesimlerde hakim olan yanlış bir görüşten bahsedelim; 2Gb ram, bir oyunu 512Mb ramden daha hızlı çalıştırır. Hayır. -Şu sıralar piyasadaki oyunlar için tavsiye edilen ram miktarı 512Mb olup yine de 1Gb ram daha kesin bir rahatlamaya yarayabilmektedir-. Zira, oyunlar sadece kendileri için gerekli olanı kullanırlar, artan ram ile bir alakaları olmaz. Günümüz oyunlarında 256Mb'den düşük ram, takılmalara neden olabilecek iken 512 ve kısmen 256mb ram takılma gibi sorunları ortadan kaldırıp rahatça oyun zevkini sürebilmenizi sağlayabilmektedir. Aynı şekilde, ram alırken 333MHz veya üstü bir FSB (Front side bus) değerine sahip olmasına dikkat edilmelidir. Bunun dışında ram alırken oem (kutusuz, markasız) almaktan kaçınılmalı ve eğer sisteminizde kullanmakta olduğunuz raminize takviye yapıyorsanız da aynı fsb değerlerine ve markaya sahip olmalarına dikkat edilmelidir. Twinmoss, Kingston, Century gibi markalar piyasada ki güvenilir ram firmaları arasındadır (Oem olmayan her ram'e güvenilir denilebilir).

Oyunlar ve diğer programlara ait verilerin saklandığı asıl bölüm olan sabit diske gelinecek olunursa; Sabit diskler bilgisayarın genelde az önem verilen yerleridir. Marka bilgisayarlar ile birlikte gelen 40 ve 60 GB’lık diskler günümüz kullanıcılarına yeterli olmamakla beraber en az 80Gb alana ve dakikada en az 7200 kere dönüş yapabilen disklere ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle programların daha hızlı açılabilmesi açısından bir diskin dakikadaki dönüş sayısı önemlidir. Günümüzde aynı rpm hızı ile yeni bir arabirim kullanan çok daha hızlı diskler de mevcuttur (serial-ata veri yolu ile kullanılabilen bu diskleri takabilmek için serial-ata destekleyen bir anakarta ihtiyacınız olacaktır). Samsung, Seagate, Maxtor gibi markaların ürettiği diskler kaliteyi arayan kullanıcıların tercih ettikleri disk üreticileridir.
Önceki: « Oyuncunun Bilgisayarı
Sonraki: Görüntü-Ses-Performans »
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6

Beklediklerimiz:   Crysis | Battlefield 2142 | NFS:Carbon | Team Fortress 2 | Quake Wars | Spore          Bkz: Cem Özkaynak
Google+
close