Kullanıcı adı:
(?) Şifre:
Call of Duty 2
0 sunucu
0 oyuncu
 
Call of Duty 4
0 sunucu
0 oyuncu
 
Quake 3: Arena
0 sunucu
0 oyuncu
 
22/02/19 14:24 Toplam 0 oyuncu %p sunucu 337 kullanıcı siteyi görüntülemekte
store
Oyuncunun Bilgisayarı
23/09/2004 12:59 | Yazar: Editör
Önceleri Pac-Man ve benzeri bütçeyi sarsmayan zararsız oyunlar ile başlayan çılgınlık, zamanla yerini çalışmak için ekstra veya daha güçlü parçalar gerektiren; fakat çalışınca gerçekçiliğini görüp başında saatler harcanmasına neden olan 3 boyutlu oyunlara bıraktı. Tabi ekstra parça olarak belirtilenler, elle tutulabilen, bilgisayarın iki bölümünden biri olan “donanım” oluyor.

Donanımların tarihsel gelişimine girmeksizin, yazının asıl amacı olan “Günümüzde alınabilecek en doğru donanım nedir?” ya da “Doom 3’te en iyi performansı nasıl elde ederim?” soruları cevaplanılacak.

Bilgisayar; anakart temeli üzerinde işlemci, RAM (random access memory), sabit disk, ekran kartı, ses kartı ve diğer yan bileşenlerden oluşan bir yapıya sahiptir. Anakartın, son yıllarda üzerinde bulunan parçalar arası gerekli uyumu ve iletimi sağlamaktan başka birçok işlevi üslenmesi (ethernet, görüntü ve ses birimleri vs…) ekonomik bir PC, yani oyun gibi çok karışık işlemleri barındıran programları yürütmekten çok, daha az güç gerektiren programları yürütme amacını taşıyan bilgisayarların türemesine neden olmuştur. Oyun ve diğer multimedya programlarını rahatça yürütmesi için geliştirilen bilgisayarlar ise günün güçlü donanımlarından oluşmakta ve dolayısıyla fiyatı da bir hayli yüksek olabilmektedir.

Nasıl bir sistem alınmalı?

Genel olarak günümüz oyunları güçlü bir işlemci, gerekli işleri hafızada tutabilecek büyüklükte bir ram ve grafik işlemlerini rahat ve hızlı bir şekilde yürütebilecek bir ekran kartına ihtiyaç duyarlar. Tabi oyunlar için yeterli boş alanı sağlayabilecek bir sabit disk ve oyundan alınan zevki maksimuma çıkarmak için gereken çok kanallı bir ses kartı da göz önünde bulundurulması gereken parçalar arasındadır. Ancak, son yıllarda iyice karmaşıklaşan donanım piyasasından seçeceğiniz bu ürünlerin hangilerinin daha iyi olduğunu hangilerinin paranızın karşılayacağını vereceğini bilmeniz çok önemli.

İlk önce alınacak olan bilgisayara göre bir anakart seçmelisiniz. Piyasada bulunan iki işlemci (Intel ve Amd) için farklı anakart seçenekleri mevcut. Seçeceğiniz anakart (oyun bilgisayarı kurulacağını varsayarsak) günümüz şartlarında AGP slotunu (ekran kartları için anakart üzerinde bulunan özel slot) mutlaka barındırmalı ve yine günümüz şartlarında AGP değeri en az 4x olmalı. Her ne kadar önümüzdeki yıllarda standart haline gelecek ve AGP’ye rakip olacak yeni bir teknoloji olan PCI express yakında piyasaya çıkıyor olsa da beklemek mantıksız olacaktır. Bilgisayar pazarında en iyi donanımlı bilgisayara en fazla 1-2 ay boyunca sahip olabileceğinizi düşünürsek bu gayet doğaldır. Anakartınızda bulunması gereken PCI slotlarının (diğer kartlar için ayrılmış slotlar) sayısı 4 ya da 5 olmalıdır. Günümüz ekran kartlarının AGP slotuyla birlikte altta bulunan bir PCI slotunu da işgal etmeleri, bilgisayara eklenecek diğer kartlar da göz önüne alındığında neden bu kadar çok slot gerektiğini rahatlıkla görebilirsiniz. Ayrıca bu slotlara takılan kartların rahat çalışabilmesi için birer slot boşluk bırakılarak takılmaları, bilgisayar sağlığı açısından, önem taşımaktadır. Özellikle ekran kartının önündeki pci slotlarının boş bırakılması, kart fanının gpu (ekran kartı üzerinde bulunan ana işlemci – graphic proccessing unit) ısısını dağıtmasında yardımcı olacaktır.

Sonraki: Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar »
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6

Beklediklerimiz:   Crysis | Battlefield 2142 | NFS:Carbon | Team Fortress 2 | Quake Wars | Spore          Bkz: Cem Özkaynak
Google+
close