Kullanıcı adı:
(?) Şifre:
Call of Duty 2
0 sunucu
0 oyuncu
 
Call of Duty 4
0 sunucu
0 oyuncu
 
Quake 3: Arena
0 sunucu
0 oyuncu
 
23/06/18 08:46 Toplam 0 oyuncu %p sunucu 332 kullanıcı siteyi görüntülemekte
store
Seçenekler Menüsü
Oyunun o kadar çok seçeneği var ki bunların hepsini anlatmak sayfalar sürecektir. O yüzden sadece anlaşılması güç olabilen ayarlar anlatılmıştır. LFS için Türkçe dil seçeneği S1H yaması ile gelmektedir. Yamayı buradan çekebilirsiniz.


Ses Altmenüsü


Oyunun güzel yanlarından birisi, araba sesleri ile tekerlek kayma seslerinin ayrı tutulmuş olmasıdır. Böylece arabanın tekerleklerinin yola tutunup tutunmadığını, diğer seslerden kolayca ayırt edebilirsiniz.

Araba sesi: Oyunun genel seslerini (çarpma vb.) ve arabaların seslerini kapsamaktadır.

Kayma sesi: Tekerleklerle ilgili sesleri kapsar.

Kanallar: (ekranın sağ altındaki düğme) Menülerde, yarışta ve tekrarlamalarda çalınacak müzik listelerini ayarlayabilirsiniz. Kanallar bölümünden çıkarken yaptığınız değişikliklerin kaydedilmesi için "kaydet" düğmesine basmayı unutmayın.

LFS sadece Ogg Vorbis (.ogg) formatındaki müzik dosyalarını çalabilir. Çeşitli çeviri programlarıyla .mp3 ya da .wav dosyalarınızı bu formata çevirebilirsiniz. Çevirdiğiniz .OGG dosyalarını LFS klasörünün içinde bulunan data\ogg klasörüne koymalısınız.
Ekran Altmenüsü

4x3 katı olmayanları da göster: Çözünürlük listesinde, çözünürlük formatı 4x3'ün katları olmayan değerleri de (640x400, 720x480 gibi) görebilmenizi sağlar.

Geniş ekran efekti: Ekranın altını ve üstünü siyah gösterir.

Mouse'u pencereyle sınırla: Oyunu pencere modunda oynuyorsanız mouse işaretçisinin oyun penceresinin dışına çıkmamasını sağlayabilirsiniz. Oyun sırasında CTRL + C tuşuyla bunu ayarlayabilirsiniz. Pencere modunda mouse ile oynamak için vazgeçilmez bir özelliktir.
Grafik Altmenüsü


Kullanıcı/Toz/Ayna detay seviyesi: Oyun grafiklerinin ne kadar detaylı olacağını belirlemenizi sağlar. Eski bilgisayarlarda FPS artışı için bu değerlerin kısılmasını tavsiye ederiz.

Ekran genişliğinin detaylara etkisi: Çözünürlükle ilgili bir ayardır. 1024x768 çözünürlükten yukarısı için "kapalı", aşağısı için "açık" olması FPS oranını arttırır. 1024x768 çözünürlükte hıza ya da kaliteye bir etkisi olmaz.

Mip bias: Mip mapping, piksellerin tanecikler halinde görünmesini önler. Yüksek değerler, FPS oranını arttırır.


Bu bölümde birkaç seçenekte "ayna" ve "hepsi" yazmaktadır. "Ayna", o seçeneğin normal ekranda geçerli olacağını ama aynada geçerli olmayacağını belirtmektedir. "Hepsi" ise hem aynada hem normal ekranda geçerli olacağını belirtmektedir.


Dither aktif: Kaplamalarla ilgili bir ayardır. 16 bit görüntü modunun 32 bit görüntü modunda gibi görünmesini sağlar. Açık olması, 16 bit modundayken FPS oranını etkilemezken görüntü kalitesini iyileştirir. 32 bit modunda bir işlevi bulunmamaktadır.

2X kaplama: Yeni ekran kartlarının bir özelliğidir. Çok parlak bölgelerde kaplamalar daha doygun görünür. FPS oranına etkisi olmaz. Açık olması tavsiye edilir.

Multitexturing: Yeni ekran kartlarının bir özelliğidir. Bir modele tek seferde birden çok kaplama uygulanmasını sağlar. Açık olması FPS oranını iyileştirir.

Yarım kaplama boyutu: Bilgisayarınız sistem RAM'ini grafik RAM'i için paylaştırıyorsa bu seçeneği açmak FPS oranını arttıracaktır. Diğer durumlarda kapalı olması tavsiye edilir.
Görüş Altmenüsü


1g kafa eğimi, yatay kayma, öne kayma, dikey kayma: Arabaya 1g kuvvet uygulandığında görüşün ne kadar yer değiştireceğini ayarlamanızı sağlar. Bu ayarlar oyundaki gerçekçilik havasını arttırmak için kullanılmaktadır. Varsayılan değerlerde bırakmanızda sakınca yoktur.

Varsayılan sürücü görüşü: Oyuna başlarken hangi sürücü görüşü ile başlayacağınızı ayarlamanızı sağlar. Oyun sırasında bu düğmelere bastığınızda altındaki menü de değişir (gözden kaçmış bir hatadan dolayı oyunda değilken altındaki menü yenilenmez).

Bakış fonksiyonu:
"Eksen", araba ile birlikte bakışın da dönmesini sağlar. Normal olanı budur.
"Dönüş", bakışın direksiyon ile birlikte dönmesini sağlar.
"ms X" (mouse X), mouse'un X eksenindeki hareketiyle birlikte bakışın sağa-sola dönmesini sağlar.
"ms XY" (mouse XY), mouse'un X ve Y eksenlerindeki hareketiyle birlikte bakışın aşağı-yukarı ve sağa-sola dönmesini sağlar.

Tuş ile bakma: Sağa-sola bakış tuşlarına bastığınızda görüşün aniden ya da yumuşak bir şekilde dönmesini sağlayabilirsiniz.

Sanal başlama ışıklarını göster: Yarışa başlarken başlangıç ışıklarının ekranınızda bir pencere halinde görünmesini sağlar. Pistte ışıklara uzak bir konumda duruyorsanız işinize yarayacaktır.Görünüm Altmenüsü


Sonucu göster
Bir yarışçı, yarışı bitirdiğinde sağ taraftaki pozisyon listesi kapanıp sonuç listesi çıkar. Bu listeyi oyun sırasında görmek istemeyeceğiniz durumlarda CTRL+TAB ile kapatıp açabilirsiniz.

Toplam zaman göstergesi: Sonuç listesinde toplam tur zamanlarının gösteriliş şeklini belirlemenizi sağlar.

Vites sinyali: Vitesi ne zaman değiştireceğinizi belirten sinyalin hangi durumlarda çıkacağını ayarlamanızı sağlar.
Kontroller Altmenüsü

Tuş kontrol oranı: Analog kontrole (debriyaj, el freni, direksiyon/pedal sahibi olmayanlar için gaz ve fren gibi) ait bir tuşa bastığınızda o kontrolün maksimum seviyeye çıkış hızını belirler.

Kuvvet şiddeti: Titreşim özellikli direksiyonunuz varsa titreme oranını ayarlamanızı sağlar. Oyun içerisinde , ve . tuşları ile (ing. klavyede < ve > ) de ayarlayabilirsiniz.


Eksenler / FF:
Bu bölümde listelenen fonksiyonlara istediğiniz cihazın istediğiniz eksenini atayabilirsiniz. Oldukça değişik ayarlamalar yapabilirsiniz. Örneğin pedalsız bir direksiyonunuz varsa "Dönüş" fonksiyonuna direksiyonunuzun eksenini atayıp gaz için "Tuş takımı 1" bölümünden direksiyonunuzun bir tuşunu ayarlayabilirsiniz. Ya da direksiyonsuz bir pedalınız varsa! "Gaz / Fren" fonksiyonuna pedalınızın eksenini, 'Dönüş'e de mouse'unuzun eksenini atayabilirsiniz.

Bu atamaları yaptıktan sonra en altta bulunan pedallar ve direksiyon göstergelerini kontrol etmeyi unutmayın. Eğer bir terslik varsa "Eksenleri tekrar kalibre et" düğmesine basıp direksiyonu birkaç defa sonuna kadar çevirin ve pedallara teker teker sonuna kadar basın.
Yardım Altmenüsü

Fren yardımı: Fren yaparken tekerleklerin kaymasını önler.

Gaz yardımı: Kalkışlarda tekerleklerin kaymasını önler.
Oyun Altmenüsü

Non-qualify yarışı yeniden başlatma: Eleme turları olmayan yarışların nasıl tekrarlanacağını ayarlayabilirsiniz.
Diğer Altmenüsü


Ekran temizleme tipi: Ellipsoid ve clr+sky aynı görüntüyü verir fakat farklı yöntemlerle işlerler. Farklı ekran kartlarında farklı FPS oranları verebilirler. Deneyerek seçmeniz tavsiye edilir.

Analog dönüş yumuşaklığı: Analog cihazlarda direksiyon dönüşünün yumuşaklığını ayarlamanızı sağlar.

ÇO hızlandırma tercihi:
Çok kişili oyunlarda tüm arabaların çizilmesi, FPS oranında düşüşe sebep olabilir. Bu ayarla en fazla ne kadar uzaklıktaki arabaları göreceğinizi belirleyebilirsiniz. "Kapalı" konumundayken ayarladığınız mesafeden bağımsız olarak görüş alanınızdaki tüm arabalar çizilir. Bu ayar TV kamerasındayken gerekli olmayacağından dolayı bu kamera seçildiğinde otomatik kapanır.

Dinamik detay azaltma: Ekranda görülen araba sayısına göre FPS oranını korumak için araba detaylarının azaltılmasını sağlar.

Yolu yenile: Oyundaki yapay zekanın kendini geliştirdiğinden bahsetmiştik. Tek başlarına oynayarak (mesela 3 yarışçıyı bir yarışa koyup yarıştırırsanız) geliştikleri gibi, offline oyun sırasında sizin hareketlerinizi ya da online oyun sırasında sizin ve sunucudaki diğer oyuncuların hareketlerini izleyerek de gelişebilirler. Bu seçeneği kullanarak yapay zekanın izleyerek öğreneceği oyuncuları belirleyebiliyorsunuz. "User car" seçeneği ise yalnızca sizin hareketlerinizden öğrenirlerken, "All cars" seçeneği ile oyundaki tüm yarışçıların oyunlarından birşeyler öğreniyorlar.
Önceki: « Tuş Takımı
Sonraki: LFS Hakkında Bilmedikleriniz »
Sayfalar: 1 2 3 4 5

Beklediklerimiz:   Crysis | Battlefield 2142 | NFS:Carbon | Team Fortress 2 | Quake Wars | Spore          Bkz: Cem Özkaynak
Google+
close