Kullanıcı adı:
(?) Şifre:
Call of Duty 2
0 sunucu
0 oyuncu
 
Call of Duty 4
0 sunucu
0 oyuncu
 
Quake 3: Arena
0 sunucu
0 oyuncu
 
20/02/19 11:32 Toplam 0 oyuncu %p sunucu 449 kullanıcı siteyi görüntülemekte
store
Irkçı oyunlar - devam
Border Patrol
Border Patrol, Amerika – Meksika sınırında devriye görevi yaptığınız bir flash oyunu. Tanıtıma göre oyuncunun sadece bir amacı var : “Her ne pahasına olursa olsun onları sınır dışında tutmak”. “Onlar”ın kim olduğu da resimlerle açıklanmış : Meksikalı bir milliyetçi, uyuşturucu kaçakçısı ve çok çocuklu aileler. Bunlardan herhangi biri sınırı geçmeden oyuncunun gerekeni yapıp onları öldürmesi gerekiyor. Grafik stili ve mantıksız yorumlar oyuncuyu şüphe içinde bırakıyor : bu oyun Latin Amerika’dan gelen göçleri durdurmaya çalışan bir Amerikan fanatiğinin ciddi işi mi yoksa Amerika’nın göçmen politikasının ne kadar aşırı sıkı ve adaletsiz olduğunu gösteren bir parodi mi?

Kaboom, Fabulous999

Bir intihar komandosunu oynadığınız Kaboom da geniş bir kitleye yayılmış oyunlardan. Amacınız ise kendinizi olabildiğince kalabalık sivillerin arasında havaya uçurmak. Skorunuz da patlarken zarar verdiğiniz insan sayısına göre artıyor. Wiesenthal Center’da uzman olarak çalışan Rabbi Abraham Cooper; “Sanal dünya teröristlerin eline yepyeni bir silah veriyor: dünyanın en büyük olaylarıyla ilgili yalanlar ve propagandalar bulabiliyorsunuz. Nefret ve terörizm için gerçekten ideal bir ortam haline geldi” diyor.

Ethnic Cleansing, Resistance 2002
Ethnic Cleansing bu oyunlar arasında bedava dağıtılmayan azınlıktan biri. Bunu “resistance” isimli etnik bir gruptan satın almak mümkün. Yapımcıları oyunu kutusunun arkasında yer alan komik ve esprili sloganlarla pazarlamaya çalışıyor : “Şimdiye kadar yapılmış politik açıdan en uygunsuz oyun”, “Varoşlara doğru bir geziye çıkın ve birkaç zenci ya da latin öldürün; hatta biraz daha yeraltına inerseniz belki çadırında gizlenmiş bir Yahudi bile bulabilirsiniz”. Benzeri sloganlar geleneksel oyunların yaratıcılarının düşünce yapıları hakkında bir ipucu verebilir.
Ethnic Cleansing tek bir fark dışında normal bir aksiyon oyunu gibi yapılmış : ırkçı nefret. En şaşırtıcı kısım ise bu kadar ırkçı materyali satılığa çıkaran sunucunun eyalet yetkilileriyle hiçbir sorunu olmaması. Herhangi bir kopyayı “güvenli” bir ülkede bulmanız olası; Rusya, Nazi propagandasından çocuk pornografisine kadar çeşitli yasadışı web sitelerine karşı olan yumuşak tavrıyla bunlardan biri olmaya aday.

Oyunlar için ilave modifikasyonlar

Aşırıcı oyunların yayılması için bir diğer yol bu oyunların editörlerinin oyuncuya oyunun grafiklerini ya da başka ayarlarını değiştirme izni vermesi. En basit kodu bile yazmasını bilmeyen bir insan bu modlarla kendini ifade etme fırsatı buluyor. Orijinal programın klasik bir modifikasyonu Wolfenstein’da görüldü : Wolf 3D Nazi. Zaten hali hazırda pek çok Nazi işareti ve sembolüyle dolu olan orijinal oyuna kimliği belirsiz yeni bir yapımcı tarafından güncel Nazi organizasyonlarının fotoğrafları kondu ve kahramanımızın eline modifiye edilmiş bir swastika tutuşturuldu. Birkaç basit değişiklik sayesinde (oyunun herhangi bir yerinde bulunabilecek metinleri değiştirmek yeterliydi) bütün oyunun ideolojik çehresi değişiyordu.
Önceki: « Irkçı oyunlar
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6

Beklediklerimiz:   Crysis | Battlefield 2142 | NFS:Carbon | Team Fortress 2 | Quake Wars | Spore          Bkz: Cem Özkaynak
Google+
close