Kullanıcı adı:
(?) Şifre:
Call of Duty 2
0 sunucu
0 oyuncu
 
Call of Duty 4
0 sunucu
0 oyuncu
 
Quake 3: Arena
0 sunucu
0 oyuncu
 
22/02/19 13:51 Toplam 0 oyuncu %p sunucu 405 kullanıcı siteyi görüntülemekte
store
Irkçı oyunlar
İdeolojik oyunların en halka açılmış örnekleri büyük olasılıkla internet üzerinden yayılmış çeşitli ırkçı ve milliyetçi oyunlardır. Bu oyunlar genelde belli bir etnik grubu hedef alır ve oyuncuya bir “etnik temizlik” yapma şansı verirler. Oyundaki tehlikenin ve agresyonun derecesi ve formu oyundan oyuna değişkenlik gösterir. Bu oyunları “skinhead” gruplarının ya da başka organizasyonların internet sitelerinden ilave materyalle (müzik, doküman vs) indirmek oldukça kolaydır. Söz konusu oyunlarla ilgili en büyük risk, ırkçı ideolojilerini eğlenceli, yaratıcı ve komik bir şekilde henüz doğru ve yanlışı tam olarak ayırt edemeyen gençlere empoze etmeleri ihtimalidir. Bu, üzerinde tartışmaya gerek olmayan kanıtlanmış bir gerçek fakat tek risk bu değil. Aşırıcı müzikler ve metinler sadece sınırlı bir kesim arasında yayılabilirken benzeri internet oyunları ve taşıdıkları olumsuz mesaj çok daha hızlı yayılabiliyor. Bunların çoğu başka grupların kötü fikirlerini çok daha rahat ve detaylı sunulabileceği başka sitelerine link’ler taşıyor. Aşırıcı gruplarla ilgili çalışmalar yapan pek çok uzman oyun sunucuların çocukların da kullanımına açık olmasına dikkat çekiyor (Amerika’nın ırkçı topluluklarından biri “World Church of The Creator”, “Creator Kids” adında bir sunucuda nefret ve ırkçı ideolojiyle dolu renkli çizimler ve oyunlar sunuyor. Buna benzer bir başka yayın Fatah grubu tarafından sunulan Al-Fateh Kids’de de görülebilir.

Kz Manager Milennium, German Elite 2000

Tarihteki en eski ırkçı oyunlardan biri olan Kz Manager’ı “toplama kampı simülasyonu” olarak tanımlamak mümkün. Kısa bir süre önce oyunun yaratıcısı “German Elite” takma adıyla oyun için yeni bir grafik tasarımı çıkardı. Oyunda bir toplama kampının lideri olup Hamburg’u Türk’lerden temizleme amacı güdüyorsunuz. Gaz kullanma, Türk’leri mahkumların yaptığı işlere gönderme ya da fiziksel işkence yapma hakkınız var. Oyun zaten içerdiği agresyonu, nefret dolu metinlerini ve acımasız resimlerini kabul ediyor. Arka planda pek çok Nazi sembolü ve sloganı mevcut ve oyunun yaratıcısının White Pride (Beyaz Gurur) isimli örgütün bir sempatizanı olup olmadığını sadece merak edebiliyoruz.

Aşırıcı oyunların çoğu agresyonlarını halka daha ilginç gelebilecek ırkçı şakalar ve önyargılarla yaymaya çalışıyor. Kz Manager bunların caydırıcı örneklerinden sadece biri.

Center of Simon Wiesenthal

Center of Simon Wiesenthal, başka aktivitelerinin yanında internetteki şüpheli siteleri ve oyunları incelemeye alan bir organizasyon. Merkezi Amerika’da olan bu organizasyon her yıl içinde bol miktarda ırkçı ve aşırıcı materyal bulunan “Dijital Nefret” isimli bir CD çıkarıyor. Bu merkez için çalışan uzmanlar işlerinde oldukça profesyoneller ve bu yıllık CD dine, ırka dayalı nefretin en renkli örneklerini barındırıyor. Dijital Nefret’in 2004 yılına ait son sayısı Amerikan Kongresi’ne de sunuldu. Detaylı bilgi www.wiesenthal.com adresinden edinilebilir.

Almanya'da Yasaklanmış Oyunlar
Genç insanların oyunlardan zarar görmesini engellemek için kurulmuş bir organizasyon, Almanya’da gençliği kötü oyunlardan korumaya çalışıyor. İşte Alman piyasasına girememiş oyunlardan bazıları :

Anti-Neger-Test E-Swat Mortal Kombat
Beast Busters Fire Force Mortal Kombat 2
Bedroom Olympiad Golden Axe Narc-Navy Seals
Beverly Hills Cop Gunshoot Ninja Mission
Blazing Thunder KZ Manager Ninja Warriors
Cannon Fodder Leatherneck North Sea Inferno
Crime Wave Lost Patrol Operation Thunderbolt
Cybercop-Deutschland Manhatten Dealer Operation Wolf
Die Hard 2 Mercs – Moonstone Party Games
Önceki: « 4. sayfa
Sonraki: Irkçı oyunlar - devam »
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6

Beklediklerimiz:   Crysis | Battlefield 2142 | NFS:Carbon | Team Fortress 2 | Quake Wars | Spore          Bkz: Cem Özkaynak
Google+
close