Kullanıcı adı:
(?) Şifre:
Call of Duty 2
0 sunucu
0 oyuncu
 
Call of Duty 4
0 sunucu
0 oyuncu
 
Quake 3: Arena
0 sunucu
0 oyuncu
 
18/06/18 03:07 Toplam 0 oyuncu %p sunucu 395 kullanıcı siteyi görüntülemekte
store
Alan: Konsol » Playstation 2
Alana Geri Dön
Yazar

Konu: Xbox 360 alacak olan arkadaşlara uyarı..

ordakal
Oyuncu
12 Haziran 2006 02:58 (12/06/2006, 13:30) %0
Xbox 360 oyun konsolu bütün oyun severlerin nefesini kesecek denli iyi bir alt yapıya sahip. Ama microsoft firmasının konsolu ps3'ten önce piyasaya sürerek piyasanın dengelerini değiştirmek için giriştiği bu oyun biz oyun severlerin canını yakacak gibi gözüküyor.

İlk başta söylemeliyimki işim gereği konsollarla, oyun dünyasıyla haşır neşirim. Bu makaleyi hazırlamaktaki amacım ise konsol alacak olan arakdaşlara ve ebeveynlerine yardımcı olmak. Xbox 360 çıktı çıkacak demeye kalmadan microsoft Xbox 360'ı zamanındanda önce piyasaya sundu. 1.00 yazılım versiyonuyla piyasaya sunulan Xbox 360'lar kullanıcılara sunduğu ilk dönem oyunlarıyla ileride neler yapabileceğini gösterdi. Çıkan oyunların grafik kalitesi 1080p HD LCD televizyonlarda o kadar güzel gözüküyorki pc'de böyle bir oyunu oynamanız için ileriye dönük, 2.5 - 3 milyarlık bir sistemi toplamanız gerekmekte. Oysa xbox 360 ülkemiz piyasasında resmi bulunmasa bile çeşitli dağıtıcıların özel teşebbüsleri olarak 900 YTL gibi bir fiyata getirilmekte.

Buraya kadar herşey çok iyi diyebilirsiniz. Ama kazın ayağı o kadar iyi değil. Ülkemizde de satılan Xbox 360 Premium Paket'in özellikleri şöyle.

işlemci
3.2 GHz hızında çalışan 3 simetrik çekirdek
1 MB L2 önbellek
Özel ATI Grafik İşlemcisi :
10 MB dahili DRAM
Saniyede 9 milyar nokta
Saniyede 500 milyon üçgen
Saniyede 48 milyar shader işlemi yürütme
Bellek :
512 MB'lık 700 MHz hızında çalışan GDDR3 RAM
DVD - ROM
12x çift-katmanlı DVD-ROM
DVD-Video, DVD-ROM, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD-DA, CD-ROM, CD-R, CD-RW, WMA CD, MP3 CD, JPEG disc'lerini okuyabilme
diğer özellikler
Windows XP Media Center Edition 2005 Media Center i.s.
3 adet usb 2.0
2x hafıza kartı girişi
20 Gb HDD

sizinde gördüğünüz gibi makine görüntü ve performans bakımından oldukça bonkör ve gelecek vaadediyor. Ancaak aynı şeyi DVD player'i ve buna bağlı olarak usb sürücüleri için söyleyemeyiz niyemi..

Arkadaşlar malum bir kaç aya kadar Blu-Ray ve HD - DVD tümüyle piyasada olacaklar. HD-DVD ürünlerini şuan zaten bütün teknoloji marketlerde bulabilmeniz mümkün. Sony Ps3'te blu-ray teknolojisini kullanacağını açıklamıştı 2 sene önce ve TDK gibi disc formatına şekil veren firmalarla birlikte çalışıyorlar. Bu discler kullanıcıya şimdiki DVD5 - rom'larının kapasatilerinden 10 kat daha fazla alan sunuyorlar. DVD Filmleri artık HD kalitesinde, şimdiki dvd formatından kat kat daha fazla çözünürlükte HD televizyonlarımızda izleyebileceğiz. Microsoft'un yaptığı en büyük hata ise, HD-DVD sürücüyü xbox 360'a entegre olarak gömülü vermemesi oldu. Neden diye soracak olursanız, aceleyle piyasaya sürülmüş olan bir konsola henüz gelişmekte olan HD -DVD'yi koymak çok riskli bir işdi. Yeni yeni Piyasaya şuan HD-DVD player'lar sunulmaya başlandıktan sonra bir haberde micorosoft'tan geldi. Gömülü gelmeyen HD-DVD player usb 2.0 arayüzü ile external (dışarıdan) bağlanarak konsolun şeklini baya bir değiştirerek takılabileceğinin haberini verdi. +99$ fiyat etiketiyle piyasaya sunulacakmış bu dvd player'lar.

Şimdi bunun eksilerinden ve artılarından bahsedelim. İlk önce konsolun ağırlığı ve görünşü bu external dvd playerin eklenmesiyle havasını kaybediyor. Ayrıca usb'lerden birini kullanıyor bu dvd player. Microsoft her ne kadar usb çoklayıcıda koysada bu dvd player'a usb 2.0'ın veriyoluna çok güveniyor olsa gerek ki. (Windows XP Service Pack 1e kadar pek güvenmiyorlardı bu veriyoluna) bunu xbox 360'lara bu şekilde ekleme yoluna gittiler. Konsollar bundan 5 sene sonra Dvd romlara sığmaz olduğunda bu eklentiyi mecburen taktırmak zorunda kalacaksınız. Ayrıca microsoft Türkiye'de Xbox 360'ı resmi olarak piyasaya 15 ay sonra piyasaya sunacağı için bu cihazı yine yurt dışından almanız gerekecek.

Artıları ise HD - DVD filmleri yüksek çözünürlükte sorunsuz izleyebilecek, herşey yolunda giderse sorunsuz bir çalışan windows media centeri'iniz varsa xbox 360'da hd-dvd'de oyunları oynayabileceksiniz.

Ne artı ne de eksi yönde bir etkisi daha var bu cihazın. Mod-Chip üreticileri yedeklenmiş oyunların oynanması için üretilen çip'lerin bu external dvd-rom'da kırılmasının zor olduğunu belirtiyorlar.

Şimdi işin bence en acımasız tarafı. Microsoft bu cihazı yaz aylarında Hd-Dvd'yi internal (gömülü) olarak piyasaya sunuyor. Üstelik içindeki HDD'nin boyutunu 100 GB'da çıkartarak. Şimdi akıllara bir soru geliyor. Madem 100 gb hdd koyuluyordu buna bende aynı parayı verdim benim makinemde niçin 20 gb hdd var. En önemlisi niçin hd-dvd'yi ücretsiz sağlamıyorsunuz. demekten kendini alamıyor insan.

Bu yüzden Xbox 360 alacak olan arkadaşlar mutlaka yazın ortalarını beklemeli.

Herkese Saygılar...
 
 
Sayfa: « 1 »
Alana Geri Dön
 
 

Beklediklerimiz:   Crysis | Battlefield 2142 | NFS:Carbon | Team Fortress 2 | Quake Wars | Spore          Bkz: Cem Özkaynak
Google+
close