Kullanıcı adı:
(?) Şifre:
Call of Duty 2
0 sunucu
0 oyuncu

Call of Duty 4
0 sunucu
0 oyuncu

Quake 3: Arena
0 sunucu
0 oyuncu

29/06/17 15:34 Toplam 0 oyuncu %p sunucu 238 kullanıcı siteyi görüntülemekte
Alan: Call of Duty » Genel Tartışma
Alana Geri Dön
Yazar

Kalıcı konu: Yeni başlayanlar için call of duty sunucu rehberi

Do
Oyuncu
05 Mart 2005 03:01 (05/03/2005, 03:14) %7
Çok oyunculu oyun tipleri hakkındaki açıklamalar:
Call of Duty'de şu an itibarı ile DM (Deathmatch), TDM (Team Deathmatch), BEL (Behind Enemy Lines), HQ (Headquarters), RE (Retriaval), SD (Search&Destroy) oyun tipleri bulunmaktadır. Oyun tipleri hakkındaki ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Call of Duty United Offensive'de DOM (Domination), Capture the Flag (CTF) ve Base Assault (BAS) oyun tipleri bulunmaktadır. Oyun tipleri hakkındaki ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

SD oyun tipi ile ilgili hatırlatma: Search&Destroy (SD) oynanabilen 2 ve 3. sunucularda PAM modülü yüklü bulunmaktadır. PAM modülü birçok uluslararası organizasyonda kullanılan bir modül olup, sunucu ayarlarını uluslararası standart turnuva, lig koşullarına ayarlamakta ve takım maçlarına elverişli hale getirmektedir. Oyuncuların bireysel olarak PAM modülünü çekip bilgisayarlarına kurmaları gerekmemektedir. Oyuncu sunucuya bağlandığında PAM modülü kendiliğinden devreye girer.
PAM modülüyle ilgili dikkat edilmesi gereken iki durum sözkonusudur:
1) Oyunun başlayabilmesi için tüm oyuncuların "hazır (ready)" olduklarını belirtmesi gerekir. Bunu yapmak için (tuş değişikliği yapmadıysanız) "F" tuşuna 1-2 saniye basılı tutup bırakmanız yeterlidir (hali hazırda bulunan tuşları değiştirdiyseniz kullanma (use) tuşuna basmanız gerekir). Hazır olduğunuzu ekranda beliren "yeşil" yazıdan anlayabilirsiniz. Örneğin, kullanıcı adı XXZ olan bir oyuncu hazır olduğunda ekranda yeşil renklerle "XXZ is READY" ifadesi belirecektir. Eğer söz konusu oyuncu hazır değil ise ekranda kırmızı renkle "XXZ is NOT READY" ifadesi yazacaktır. Tüm oyuncular (Gözlemciler-spectator dahil) hazır olmadan oyun başlamadığından lütfen kısa süre içinde hazır konuma geçiniz.
2) Devre arasına gelindiğinde PAM modulü takımların yerini otomatik olarak değiştirir. Yani ilk devre Alman olan takım Amerikan, ilk devre Amerikan olan takım Alman olacaktır ve bu yerdeğiştirme işlemi devre arasında otomatik olarak gerçekleşir. Bu sebeple devre arasında manuel olarak takım değiştirmenize gerek yoktur. İkinci devrenin başlayabilmesi için tüm oyuncuların (gözlemciler dahil) tekrar F tuşuna basarak hazır olduklarını belirtmeleri gerekmektedir.

PAM modülünün yüklü olduğu SD sunucularında; oyun akışını bozmamak, diğer oyuncuları bekletmemek açısından harita başlangıcında ve ikinci devre başlangıcında lütfen kısa süre içinde hazır konuma geçtiğinizden emin olunuz. Hazır konuma geçilmemesi halinde yapılan uyarıdan sonra sunucu yöneticisi tarafından ya da sunucuda oylama açık ise diğer oyuncular tarafından sağlanan oy çokluğu ile sunucudan uzaklaştırılabilirsiniz.

kev
Oyuncu
05 Mart 2005 11:58 %0
Do konuyla alakalı değil ancak 5-6 gün kadar evvel "lagometer" ile ilgili bir yazı yazacağını söylemiştin, sabırsızlıkla bekliyorum, teşekkürler.

Silphatos
Oyuncu
05 Mart 2005 17:14 (05/03/2005, 17:24) %0
Çok güzel bir rehber özeti olmuş Do, her halde hayatında hiç online FPS oynamayan birisinin bile aklında bir fikir oluşacaktır içeriği okuduktan sonra.

NeXuS.
Oyuncu
05 Mart 2005 19:12 %0
Evet güsel bi rehber olmuş, eminim yeni başlayanlar tek bir kelime atlamadan okuyacaklardır..

Do
Oyuncu
05 Mart 2005 19:45 (05/03/2005, 23:09) %3
Lagometre:

Nedir? Nasıl Açılır?
Lagometre bağlantımızın durumu hakkında bilgi veren ve neyin yolunda gidip gitmediğini bilmemize imkan tanıyan bir araçtır. Oyun içinde lagometreyi açmak için tuşuna basarak konsolu açmanız ve " işaretini kaldırıp /cg_lagometer 1 komutunu girmeniz gerekir. Bu komut girildikten sonra lagometre ekranınızın sağ alt köşesinde belirir. Grafiksel bir gösterim şekli olan lagometre, farklı renk ve işaretler kullanarak farklı durumları anlamamızı sağlar.

Ön Bilgi:
Oyun sunucusu , o an oynanan oyun ile ilgili bilgileri (oyunun oynandığı mekanı, oyun içinde gerçekleşen hareketler vb. tanımlayan/simüle eden tüm matematiksel bilgiler) sunucuya bağlı tüm oyunculara göndererek, oyunun tüm oyuncular arasında senkronize bir biçimde gerçekleşmesini ve devam etmesini sağlar. Bu işlem genellikle saniyede 20 kez yapılır (50 milisaniyede bir). Gönderilen bu bilgiler resmi olarak snapshot olarak isimlendirilir. Bu bilgiler yani snapshots'lar sizin bilgisayarınızda render'lenerek, (işlemci ve ekran kartı kullanılarak), o an bulunduğunuz ve oyun motoru tarafından bulunduğunuz alanda gerçekleşen ve "görülebilir" olarak tanımlanan tüm olaylar ekranınıza yansır. Mantıksal olarak görülebilir alanların bilgisi gelir ve renderlenirken, "görülmeyen" alanların da bilgisi de gelir ancak bilgisayarınız tarafından renderlenmez.

Peki, sunucudan saniyede 20 snapshots geliyorsa, genellikle 75-80 fps (frame per second - saniyedeki görüntü sayısı) olan renderleme hızı nasıl gerçekleşmektedir? Ekstra bilgi (fps=80 ve snapshot=20; fps=4snapshot) nereden kaynaklanmaktadır? Elbetteki gönderilen snapshotlar 4 kez renderlenmemektedir, eğer böyle olsaydı ekranda slayt şov benzeri bir izlenim bırakırdı. Gerçekte, başarılı bir şekilde gönderilen snaphots'lar ile bunlar arasında interpolasyon yapılarak elde edilen bilgiler renderlenerek ekrana yansır. Böylece oyun içindeki hareketli nesnelerin, oyuncuların haraketileri yumuşak bir biçimde canlandırılmış olur.

Lagometredeki İşaretler (renkler) ve Anlamları:
Lagometre ortasındaki beyaz kesikli çizgilerle, üst ve alt alan olmak üzere iki bölüme ayrılmıştır. Üst alan bilgisayarınız tarafından renderlenen görüntüyü, alt alan ise sunucudan size ulaşan snapshot'ları göstermektedir. Üst alanda, render'lenen her bir görüntü için bir piksel koyulurken, alt alanda sunucudan alınan her bir snapshot için bir piksel koyulmaktadır. Bu sebeple üst alan, alt alandan daha hızlı kaymaktadır.

Şimdi işaretlerin anlamını anlamak amacıyla 6 farklı lagometre görüntüsünü inceleyelim:

Resim 1
Resim 1'de normal, kararlı bir lagometre görüntüsü görülmektedir. Alt alan nerdeyse düzgün bir yeşil çizgi olup yaklaşık olarak 50 ve kararlı bir ping alındığını ifade etmektedir. üst alanda mavi bir çizgi üzerinde ufak ve seyrek sarı çizgiler görülmektedir. Mavi üzerindeki sarı çizgiler aslında istenmeyen işaretlerdir ve bilgisayarınız tarafından ekstrapolasyon ile oluşturulmuş görüntüleri ifade ederler; bir başka deyişle sunucudan gelmeyen snapshotlar yerine "tahmini" olarak üretilen görüntüleri ifade eder. Hiç sarı çizgi olmaması durumu daha ziyade LAN ortamında gerçekleşebilir ve net üzerinden oynarken hiç olmaması hemen hemen mümkün değildir (kısa sürelerle mümkün olabilir).

Resim 2:
Resim 2'de üst alanda mavi çizgi üzerinde sarı üçgenler gözükmektedir. Mavi çizgi sunucudan gelen snapshotlar arasında interpolasyon ile görüntü oluşturulduğunu ifade ederken (olması gerektiği gibi), sarı çizgiler ise doğru snapshotlar dışında ekstrapolasyon ile renderlenen görüntüleri ifade eder. Sarı üçgenin yüksekliği sunucudan alınan doğru snapshot'un ne kadar süre önce alındığını gösterir ve bu sebeple üçgen şeklindedir. Sunucudan doğru/geçerli snapshot'un alınıp renderlendiği andan itibaren geçen süre arttıkça sarı çizginin yüksekliği artar ve doğru snaphot alınıp renderlendiğinde sarı çizginin yüksekliği sıfır olur. Bu gerçekleştiğinde, sunucu, oyuncuyu ekstrapolasyon ile belirlenmiş tahmini yerinden alarak olması gerektiği yere koyar. Bu tip oyunda hafif kesikli bir oyun sözkonusu olur. Oyunu çok fazla etkilemese de, sürekli berrak bir oyun mümkün olmaz.

Resim 3:
Resim 3'de üst alanda ve lagometrenin kenarında büyük ve sarı bir üçgen gözükmektedir. Doğru snapshot'un alınıp renderlenmesinden beri geçen zaman arttıkça bu üçgenin yüksekliği de artar. Bu durum lag fenomeninin grafiksel gösterimidir. Alt alanda yeşil çizgilerin pik yapması o anda oyuncunun pinginin arttığını göstermektedir.

Resim 4:
Resim 4'te alt alanda kırmızı çizgiler gözükmektedir. Bu durum snapshotların network'te kaybolduğunu (iletim esnasında kaybolduğunu - packet loss (paket kaybı) ya da oyuncunun snapshotları işleyemediğini, örneğin işlemciye binen etkili yan yük, arka planda çalışan programlar vb) gösterir. Call of Duty ve diğer Quake motorunu kullanan oyunlar kolay kullanım ve hızlı olmalarından dolayı UDP paketlerini kullanır ancak bu paketlerin tekrar gönderme ve hata düzeltme yetenekleri yoktur. Kısacası sunucu pakedi gönderir ve bunu unutur. Bu kırmızı çizgiler zaman zaman oluşmaktadır ve geniş olmadıkları sürece aslında oynanışı çok fazla etkilemez. Geniş ve sık sık olmaları ise oynanışı son derece rahatsız edecektir.

Resim 5:
Resim 5'te üst alanda oldukça büyük bir sarı üçgen gözükmektedir ve oyunda kısa süreli donmalar şeklinde kendini gösterir ve oyuncu kendini yakın bölgelere "teleport" olmuş halde bulur (doğru snapshot'un sunucudan alındığı ana denk gelir). Sarı çizginin sunucudan geçerli snapshot alınmadığını işaret ettiğini hatırlayınız, bu sebeple "tahmini" görüntü ekrana yansımaktadır.

Resim 6:
Resim 6'da üst alanda birbirine bağlı, orta-büyük boyda sarı üçgen takımı gözükmektedir ve mavi çizgi yoktur. Bu durumda siz hareket etseniz dahi sunucu sizi en son olduğunuz bildiği yere koyar. Bu sırada kayıyormuş hissi duyabilir ya da bir konveyör üzerinde koşuyor fakat aynı yerde kalıyor hissi duyabilir veyahut belirli bir süre hareket edip ilerlemenize rağmen biri sizi kolunuzdan çekip geri götürüyor hissine kapılırsınız. Bu durum sürekli devam ederse sarı üçgen büyüyecek ve lagometrenin üstüne kadar ilerleyip tüm üst alanı sarı renkle dolduracaktır.

İlginç bir ayrıntı:
Bir oyuncu oyunda saniyede yaklaşık olarak 3 metre ilerlemektedir, bu sebeple kaybolan bir snapshot bu oyuncunun bulunduğu yer ile ilgili olarak 15 cm'lik bir yanılgı yaratmaya yeterlidir. Bu durum sizin vurduğunuzu düşündüğünüz kimsenin, sunucu tarafından vurulmamış olarak algılanmasını açıklamak için oldukça yeterlidir.

Sorunları Nasıl Halledeceğiz?:
Yukarıdaki açıklamalardan anlaşıldığı üzere, sorunun 3 temel kaynağı olabilir: Sunucu, oyuncu, sunucu-oyuncu arası veri aktarım yolu. Genellikle kesin teşhis koymak ve kesinlikle oyuncudan kaynaklanıyor ya da sunucudan kaynaklanıyor demek zordur ve tahminde bulunabilir. İki ya da daha fazla verinin göz önünde bulundurulması ile daha anlamlı sonuçlar çıkarılabilir. Oyuncu olarak bizlerin yapabileceği en önemli şey, bir oyun esnasında arka planda çalışan ve sisteme yük bindiren (örneğin: oyun esnasında siz farkında olmadan açılmış bir güvenlik programının sisteminizi taraması), internet band genişliğimizden çalan (örneğin arka planda açık unutulan bir web sayfasında sürekli değişen reklam ilanları) uygulamalardan kurtulmak; sistemimizin virüs, spyware gibi yine sisteme zarar verebilecek, yük bindirecek ve/veya internet band genişliğmizden çalan sızıntı programlardan kurtulmak; oyunun minumum gereksinimlerinden daha iyi bir sisteme ve internet bağlantısına sahip olmaktır. Tüm bunlara zaten sahipsek/sağlamışsak bağlantı performansımızı etkileyen bazı konsol komutlarını (/rate , /snaps , /cl_maxpackets , /cl_packetdup) değiştirerek deneme-yanılma yöntemi ile bağlantımızı daha uygun bir hale getirmeye çalışabiliriz.

Lag'siz, loss'suz, sorunsuz, keyifli oyunlar (;

Ekleme: Yararlandığım kaynağı belirtmeyi unuttum. Yukarıdaki yazının çok büyük bir kısmı Pair O' Noyas'ın yazısından çeviridir. Orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.

NeXuS.
Oyuncu
05 Mart 2005 20:59 %0
Teşekkürler Do Oldukça faydalı bir rehber olmuş...

Sir_Ravenclaw
Oyuncu
05 Mart 2005 21:55 %0
Valla yılın admini seçilsen yeridir.Çok ciddiyim.Bu kadar vakit ayırıp böyle özveriyle uğraşarak anlaşılır ve detaylı rehberler hazırlayan admin azdır heralde.Teşekkürler...

May your steps lead you to Valhalla!!!...

kev
Oyuncu
06 Mart 2005 00:56 (06/03/2005, 00:58) %0
Gösterdiğin ilgi ve alakadan ötürü teşekkür ederim, emeğinden birçok kullanıcının faydalanacağını umuyorum.

goriLLaz
Oyuncu
06 Mart 2005 11:17 %0
Do tebrikler.Gerçekten işine iyi vakit arıyosun.

"born with nothing, die with everything"

hammer8
Oyuncu
07 Mart 2005 17:04 %0
çok faydalı bilgiler teşekkürler

Pay_back
Oyuncu
10 Mart 2005 15:15 %0
"İşe vakit ayırmak" garip olmuş biraz. İşini yaparsın; hobilerine vakit ayırırsın.

alıntı:
Gönderen: goriLLaz
Do tebrikler.Gerçekten işine iyi vakit arıyosun.
"born with nothing, die with everything"

OzZ.
Oyuncu
13 Mart 2005 00:46 %0
Lagometre olayını anlamadım bu programın sorunu çözmeye bir yardımı yoksa,zaten lag veya ping olayını bu programı kullanmadanda anlıyabiliyoruz.Sorunun çözümü zaten belli dediğin gibi..O zaman bu program neye hizmet ediyor?Sorunu anlamak içinse artısı ne?

NeXuS.
Oyuncu
13 Mart 2005 02:17 %0
alıntı:
Gönderen: OzZ.
Lagometre olayını anlamadım bu programın sorunu çözmeye bir yardımı yoksa,zaten lag veya ping olayını bu programı kullanmadanda anlıyabiliyoruz.Sorunun çözümü zaten belli dediğin gibi..O zaman bu program neye hizmet ediyor?Sorunu anlamak içinse artısı ne?

'Aim'im de gayet iyiydi acaba harbiden vuramadım mı yoksa loss'mu var?' çelişkisinde kalmassın mesela...

NeXuS.
Oyuncu
13 Mart 2005 23:58 %0
Geçen gün serverda tatsız bir tartışma yaşandı böyle bir tartışmanın bir daha yaşanmaması için lütfen arkadaşlar özellikle ilk rehberin üst kısımlarını iyi okusunlar...!!!

jiletX
Oyuncu
29 Mayıs 2005 14:24 %0
Do hayat hikayemi yazsam bu kadar uzun sürmez

Bilginin efendisi olabilmek için çalışmanın uşağı olmak şarttır!

burak_37
Oyuncu
12 Temmuz 2005 12:52 %0
internet cafede cod uo multiplayere girdim.ordan intereneti seçtim sunucularlar falan çıktı.dolu olmayan bi sunucuya girdim.şu an o yazıyı tam olarak hatırlamıyom ama yazıda ... cd key yazıyodu.bu hatayı cd nin orjinal olmadığındanmı veriyo?

HexaDesimaL
Oyuncu
12 Temmuz 2005 16:47 (12/07/2005, 16:48) %0
O servera girmen için orjinal ***** olması lazım

ZımbaTeli
Oyuncu
13 Temmuz 2005 09:24 %0
call of duty macerası şimdilik sona erdi arkadaşlar ağustos ayını bejkleyın call od duty 2 cıkıyor buyuk ıhtımalde orjınalı olmadan gırılemeyecek serverlara e buda ne demek oluyor call of duty macerası multıplayer olarak bıten bır macera gıbı ben eskısı kadar bu oyunun orjınalını alacak bırılerı oldugunu sanmıyorum sahsen

yeko86
Oyuncu
31 Ağustos 2005 00:41 %0
alıntı:
Gönderen: NeXuS.
Teşekkürler Do Oldukça faydalı bir rehber olmuş...

SANA KATILIORUM

yeko86
Oyuncu
31 Ağustos 2005 00:43 %0
alıntı:
Gönderen: şempanze
call of duty macerası şimdilik sona erdi arkadaşlar ağustos ayını bejkleyın call od duty 2 cıkıyor buyuk ıhtımalde orjınalı olmadan gırılemeyecek serverlara e buda ne demek oluyor call of duty macerası multıplayer olarak bıten bır macera gıbı ben eskısı kadar bu oyunun orjınalını alacak bırılerı oldugunu sanmıyorum sahsen

sana katılmıorum çünkü bunun orjinalini alırlar bence çünkü call of duty hayranları var mesela ben ben bile orjinalini alabilirim

yeko86
Oyuncu
31 Ağustos 2005 00:44 %0
alıntı:
Gönderen: şempanze

sana katılmıorum çünkü bunun orjinalini alırlar bence çünkü call of duty hayranları var mesela ben ben bile orjinalini alabilirim

eReN_53
Oyuncu
24 Aralık 2005 13:09 %0
YA BEN GİREMİYOM FATAL EROR DİYO KONSOL ÇIKIYO

Mandoo
Oyuncu
29 Aralık 2005 19:01 %0
EXE_ERR_INVALID_CD_KEY hatası veriyor bunu nasıl gideririm temeldeki sorun kaynağı nedir?

ByKeZzA
Oyuncu
31 Aralık 2005 16:10 %2
YA BENIMDE DIER ARKADASIMIZ GIBI GIRERKEN HATA WERİYOR CD KEY FALAN BI SEYLER DAHA HIC BIRSEY YUKLEMEDM CALL OF DUTY 2 DE YUKLU DEIL HERHANGİ BİR PATCH I DE NEREDEN HANGİLERİNİ İNDİRİRSEM OLUR ACABA Bİ BİLGİ WERİRSENİZ COK İYİ OLUR[HER AKŞAM TECH TV DE IZLIYOM GIREMIYOM DIYE ICIM ICIMI YIYO YARDIM PLS]

yugruk
Oyuncu
01 Ocak 2006 16:02 (01/01/2006, 16:05) %0
SLM ARKADASLAR..Oncelıkle herkese ıyı oyunlar...ben ınternete yenı ısınıyorum ve onlıne oyun oynamak ıstıyorum ozellıklede "call off duty"i ama neler yapmam gerektıgını hiç bilmiyorum... forumu inceledim ama açıkcası bişey anlamadım...öncelikle benim makinemde 64mb ekran kartı ve 256ddr ram var bunlar yeterlimi önce oyunu alıp kurmalıyım ama calısmassa dıye çekiniyorum.. yada butarz benim makinenin kaldıra bilecegi oyun varmı...lütfen yardım edin...iyi oyunlar..

Sayfa: « 1 2 3 »
Alana Geri Dön

Beklediklerimiz:   Crysis | Battlefield 2142 | NFS:Carbon | Team Fortress 2 | Quake Wars | Spore          Bkz: Cem Özkaynak
Google+
close