Kullanıcı adı:
(?) Şifre:
Call of Duty 2
9 sunucu
0 oyuncu

Call of Duty 4
4 sunucu
0 oyuncu

Quake 3: Arena
0 sunucu
0 oyuncu

24/10/14 20:59 Toplam 0 oyuncu 16 sunucu 332 kullanıcı siteyi görüntülemekte
Alan: Yardım / Diğer » Konu Dışı
Alana Geri Dön
Yazar

Konu: Alın yazısı, kader, elimizde mi?

BeaLzeBuB
Oyuncu
22 Ekim 2004 23:41 %0
İnsanın alın yazısı önceden mi çizilmiş? İnsan alın yazısını belirleyebilir ya da değiştirebilir mi? İnsan hayatında rastlantıların rolü nedir?

İnternette küçük bi araştırma, biraz kendi bilgilerim ve merak ettiklerimiz. Tartışmaya açık bir yazı için lütfen okumaya devam edin...

Kader diye bir şey var mıdır?
Kaderimiz önceden mi yazılmıştır?
Biz kaderin üzerine mi yaşıyoruz?
Kaderimiz belli ise neden yaşıyoruz?

Bunlar ve daha fazlası genelde aklımıza gelen ve bir türlü cevaplarını bulamadığımız sorular.

Bir Hadis-i seriften alıntı yaparak başlamak istiyorum

"...Yani herkesin ömrü bellidir, uzamaz kısalmaz, vakti dolunca dünyadan ayrılır. Kaza ve kader, hayır ve şer, zaten imanın şartlarındandır. Peki, daha ne istiyoruz, niye şükretmiyoruz? Rızkımız belli, ömrümüz belli, başımıza gelenler Allahtan. Artık dileyen şükretsin, dileyen de nankörlük"

Bana tamamen mantıksız gelen bir olay. Gerek büyüklerimle gereksede arkadaşlarımla tarıtıştığım bu konuda, bana göre ters olan yanlardan birisi yukarıdaki alıntıda yazıyor.
"Ömrümüz belli, rızkımız belli, başımıza gelenler Allah'tan..." Ben burdan şunu çıkarıyorum. Yaptığımız iyilikler, kötülükler, başımıza açtığımız belalar, sabah yaptımız kahvaltı, araba sürerken çarptığımız çocuk, öldürdüğümüz insanlar, kolundan tutup karşıdan karşıya geçirdiğimiz yaşlılar... Bunların hepsi kaderimizde var. Kaderimizi allah çizdi. Yapıcaklarımızın hepsi belli. Atıyorum ben yarın hırsızlık yapacaksam bu kaderimde var, ve bu Allah tarafından yazılmış. Ama bu günahı işlediğim için ahirette cezalandırılacağım. Ya benim kafamın basmadığı bir nokta var yada bi açık.

PROF.DR.NECMETTİN ÇEPELİN YAPTIĞI KONUŞMA'dan alıntı :
"-Bir formül vereyim hangi ülke fakirlikten fukaralıktan kurtulmak istiyorsa, hangi ülke az gelişmişlikten kurtulmak istiyorsa doğal kaynaklarını kalkınmasının temeli olarak kabul etmek zorundadır. Aksi olursa o ülkenin insanlarının alın yazısı fakirlik olur fukaralık olur geri kalmışlık olur."

Hep bböyle söylenir. Kaderimiz bellidir ama onu yönlendirmek elimizde. Nasıl yani? Kelime oyunları igbime geliyor. Aslında kimsenin cevabını veremediği sorulara kaçamak cevaplar. Yanlış anlamayın hepinizin inancına büyük saygım var. Ama çocukluktan beri öğrendiklerimiz, okulda kafamıza sopa vurula vurula öğretilen dualar, içerikleri, artık ters geliyor bana. Belki yaşımın verdiği heyecan, belki çevremdekilerin bilgi yetersizliği belkide gerçekler.

DNA HARİTASININ ÇIKARILMASI :
İnsan'ın DNA haritasının çıkarılmasından sonra ana rahmine düşmemiş çocuğun prostat kanseri olup olmayacağını bileceğiz.
İnsanı mutsuzluğa, acıya götürecek yol haritaları belki daha ana rahminde düzeltilecek.
Bütün bunlar olacak.
Ama alın yazısı veya kader dediğimiz şeye tam olarak hkim olabilecek miyiz?
Önümüzde yine kazalar, savaşlar, cinayetler, husumetler olacak.

Kusura bakmayın biraz karışık yazdım, yazıyı baştan sonra okuyan temelde ne sormak istediğimi, neyi merak ettiğimi yani neyi tartışmaya açtığımı anlayacaktır. Hepinizin inancına saygım var. Söylemek istediklerinizi ve fikirlerinizi bekliyorum.

Zırva forumlardan sıkıldınız mı ?
Gerçek* birşeyler mi arıyorsunuz ?
Burası Konu Dışı*...

ufoozgur
Oyuncu
23 Ekim 2004 01:02 %0
kadere inanmıyorum çünkü hayatımdaki şeylerin benim kontrolüm dışında olması fikri beni rahatsız ediyor... ewt morfüüs...bişi mi vardı?

Trust No One...

slşdf38r9
Oyuncu
23 Ekim 2004 03:50 %0
hersey allahın elendedir.

irc.quakenet.org Join #gnt

Cmnchr
Oyuncu
23 Ekim 2004 05:38 (23/10/2004, 05:39) %0
kardeşim çok güzel bir konu açmış tbrk ediyorum.bence alın yazısı diye bir olay var ve allah bütün kaderleri elinde bulunduruyor.belki şu an bu yazıyı yazmam , oruca kalkmam , dişlerimdeki yemek artıklarını kürdanla temizlemem ,birazdan dişimi fırçalayacak olmam, bunların hepsini kendi isteğimle yapıyorum ve yapıcagım.durum böyle olunca insanın aklında bir kuşku uyanıyor ; kaderimizi kendimiz mi çiziyoruz , diye. ama ben böyle düşünmüyorum , çünkü ben bugün dershaneye giderken allah korusun bana araba çarparsa yolda hiçte kendi isteğimle bişi yapmış olmam dimi?herhalde bana çarpan kişide isteyerekte yapmaz.demek ki burda bişi var ; ve bence bu kaderin ta kendisi.Kaderde buda varmış derler ya böyle kazalardan sonra falan.Bence kader diye birşey var ve ben buna inanıyorum...

Burası /18*...

m1crobe
Oyuncu
23 Ekim 2004 06:00 %0
Aslında her yaptığımız eylem kaderimizde yazar. Fakat sen kendi iradenle yapıyorsun gibi düşünmüşsün. İnsanların kaderi yazılıdır ama o kaderi yaşaması olayına "kaza" denir. Sana iki şık verildiğinde birini seçip yaptığın olay kazadır. bu yaptıkların kaderinde yazılıdır. Yani yapmış olduğun, yapıyor olduğun ve yapacak olduğun her şey kader... belki benim yazımı okuduktan sonra öleceksin bu senin kaderin (Allah korusun)..

hel
Oyuncu
23 Ekim 2004 06:13 %0
Evet arkadaşlar bu konuda benimde tuzum bulunsun dedim.Şimdi insanoğlu 2 çeşit kaderi yaşar yani 2 tane kaderi var gibide düşünebilirsiniz. Bir bizim elimizde olmayan kader birde bizim kendi irademizle değiştirebileceğimiz kader.Şöyleki Allah'ın bizim için belirlediği kader doğum , ölüm ve bunun gibi büyük olaylardır.Kendimiz belirlediği ise malum zaten.Su içmemiz yatmamız gibi.Şimdi şöyle düşünebilirsiniz Allah zaten bizim her yaptığımızı biliyor nelerin başımıza geleceğinide biliyor ozaman kaderimizi bizim cizdiğimize inanası gelmiyor insanların.Ama şunuda unutmamak lazımki bu dünya varlıkları yani bu dünya aklı, ilmi Allah'ın gücünü anlayamaz, anlatamaz, açıklayamaz, biz şu anda Kuran-ı Kerim deki bazı ayetleri tam açıklayamıyoruz Allah'ın gucune bir acıklama getirmek komik olurdu doğrusu.

Ölümün olduğu yerde , daha ciddi ne olabilir. . .

EkVaDoR
Oyuncu
23 Ekim 2004 11:42 (23/10/2004, 11:43) %0
Kader = şans
Kader şans anlarında ortaya çikar...

birisine doğru veya yanlış 1 zamanda söyleyeceğiniz 1 söz hayatınızı değiştirebilir...

kılpayı ölümcül 1 kazadan kurtulursunuz..
Aniden beklemediğiniz 1 anda 1 teklif gelir.
Öylesine oynayıp kazanırsınız..

Bizler hayatımızı yaşiyoruz ama müdahale hakkı her zaman yaratıcının.

Kader karmaşık 1 konudur 3-4 hatta farkli açilimi vardir...

Ben şöyle diyorum tabloa grafiği biz çiziyoruz ancak önemli kırılma noktalarında allah olaya el atiyor olabilir

Hayat, Düşsel Gerçeğin Karanlık Yüzünde Oynanan Tek ve Uzun 1 Oyundur... Kazanan mutluluk ve huzur alır.Kaybeden?

bidpai
Oyuncu
23 Ekim 2004 12:32 %0
Kuran-ı Kerim'de bunu örnekle açıklıyor besmele çelip oku bence (:

m1crobe
Oyuncu
23 Ekim 2004 13:02 %0
alıntı:
Gönderen: EkVaDoR
Kader = şans
Kader şans anlarında ortaya çikar...
birisine doğru veya yanlış 1 zamanda söyleyeceğiniz 1 söz hayatınızı değiştirebilir...
kılpayı ölümcül 1 kazadan kurtulursunuz..
Aniden beklemediğiniz 1 anda 1 teklif gelir.
Öylesine oynayıp kazanırsınız..
Bizler hayatımızı yaşiyoruz ama müdahale hakkı her zaman yaratıcının.
Kader karmaşık 1 konudur 3-4 hatta farkli açilimi vardir...
Ben şöyle diyorum tabloa grafiği biz çiziyoruz ancak önemli kırılma noktalarında allah olaya el atiyor olabilir
Hayat, Düşsel Gerçeğin Karanlık Yüzünde Oynanan Tek ve Uzun 1 Oyundur... Kazanan mutluluk ve huzur alır.Kaybeden?

kaderin şansla ne ilgisi var. kılpayı ölümden kurtulmak ta kaderindir. kılpayı kurtulduktan 3 sn sonra ölebilirsin ne alakası var şansla???

cozarat
Oyuncu
23 Ekim 2004 13:18 (23/10/2004, 13:20) %0
alıntı:
Gönderen: Microbeone
Aslında her yaptığımız eylem kaderimizde yazar. Fakat sen kendi iradenle yapıyorsun gibi düşünmüşsün. İnsanların kaderi yazılıdır ama o kaderi yaşaması olayına "kaza" denir. Sana iki şık verildiğinde birini seçip yaptığın olay kazadır. bu yaptıkların kaderinde yazılıdır. Yani yapmış olduğun, yapıyor olduğun ve yapacak olduğun her şey kader... belki benim yazımı okuduktan sonra öleceksin bu senin kaderin (Allah korusun)..

ya sen kendi iradenle yapıyorsan ama bu benim kaderimde yazıyor diye düşünüyorsan. cık cık cık geçin bunları ben şimdi şeker yiyceksem yerim yemiceksem yemem şimdi camdan einstein eğer 19 yaşında camdan atlasaydı eğer?! atlamadı onun seçimi eğer ben şimdi camdan atlamam gerekiyorsa ve atlamzasam bu yine benim kaderim mi ya atlasaydım yinemi yazılmış kaderim olacak bunu cevaplayın bakalım

m1crobe
Oyuncu
23 Ekim 2004 13:40 %0
alıntı:
Gönderen: cozarat

ya sen kendi iradenle yapıyorsan ama bu benim kaderimde yazıyor diye düşünüyorsan. cık cık cık geçin bunları ben şimdi şeker yiyceksem yerim yemiceksem yemem şimdi camdan einstein eğer 19 yaşında camdan atlasaydı eğer?! atlamadı onun seçimi eğer ben şimdi camdan atlamam gerekiyorsa ve atlamzasam bu yine benim kaderim mi ya atlasaydım yinemi yazılmış kaderim olacak bunu cevaplayın bakalım

Çok yanlış düşünüyorsun.sen camdan atlamak istiyorsun o ve atlıyorsun bu yaptığın eylem kaderinde yazar. einstein dediğin adam 19 yaşında camdan atlamadı çünkü kaderinde öyle bişey yazmıyordu.

BeaLzeBuB
Oyuncu
23 Ekim 2004 17:21 %0
Bir varsayım türetelim;
Kader biz çizgi ise, biz o çizginin üzerinde yürüyoruz. Nereye giderse gitsin, ne tarafa dönerse dönsün biz onun üzerinden ayrılamıyoruz. Peki o zaman yaptığımız hatalardan neden mesuluz?

Burası Konu Dışı*...

hel
Oyuncu
23 Ekim 2004 21:32 %0
Ya benim yazdıklarımı neden kimse dikkate almıyor? Kaderimiz, ne kendimizin belirlediği nede sadece Allah'ın belirlediği kader değildir. Tamam Allah herşeyi bilir önceden ne olacağınıda bilir. Yani şimdi sen bir günah işlamişsen kader deyip bunu Allah'ın üzerinemi atacaksın varmı boyle bir olay?! Sonuç olarak tekrar yazıyorum bir kendi belirlediğimiz kader vardır birde kendimizin belirleyemediği ölüm ve doğum gibi. Sen istediğin zaman dondurma yiyebilirsin ama istediğin zaman ölemezsin ya da doğamazsın! Şimdi hemen gaza gelip intihar ederim demeyin aslında bir bakıma oda bizim elimizde değil yani o anda intihar ediceksen kaderimizin sonu gelmiş demektir.Bir daha soyluyorum arkadaşlar anlayın lütfen bunu insanoğlunun aklı, ilmi, gücü, teknolojisi Allah'ı anlamaya yetmez Allah'ı tanımlayamaz

Dare
Oyuncu
23 Ekim 2004 23:04 %0
Kader bizden öncekilerin uydurduğu bir saçmalıktır. Kader yoktur. Uyanın.

webstaR*
Oyuncu
24 Ekim 2004 00:16 %0
Bizleri Allah yarattığı için bizim ne zaman ne yapıcağımızı bilir. İşte buna kader denir.

Burada* önemli olan kaç mesaj attığınız değil.
Mesajlarınızda ne yazdığınızdır.
Burası Konu Dışı*...

baganza
Oyuncu
24 Ekim 2004 01:17 %0
alıntı:
Gönderen: Niaziy
Bizleri Allah yarattığı için bizim ne zaman ne yapıcağımızı bilir. İşte buna kader denir.

Katılıyorum. Konu kapanmştır.

Love is good.

Cmnchr
Oyuncu
24 Ekim 2004 08:56 %0
dur moderatör abi niye kapıyorsun forumu

Burası /18*...

Purgator Viratum
Oyuncu
24 Ekim 2004 10:27 %0
Bizleri yaratan biri olmadıgına göre kader,kısmet, fate destiny de yoktur.ne ekersen onu biçersin.ihtimaller vardır ama suçun buyuk olasılıkla kişinin kendisine ait oldugu durumlarda işin içinden sıyrılmak icin kurdugu polyanadır "kader işte abi elden ne gelir ?"

r3b.
Oyuncu
24 Ekim 2004 10:38 %0
Hel in yorumu en doğrusu ve en mantıklısı

MADEM GÜNEŞ TEPEDEN VURDU GÖLGE AYAĞIMIZIN ALTIDIR

aRIZaLI`_-
Oyuncu
24 Ekim 2004 12:00 %0
en sevdigim yemek mantı
sensitivity im 3
favori silahlarım colt deagle

hel
Oyuncu
24 Ekim 2004 12:22 %0
alıntı:
Gönderen: Purgator Viratum
Bizleri yaratan biri olmadıgına göre kader,kısmet, fate destiny de yoktur.ne ekersen onu biçersin.ihtimaller vardır ama suçun buyuk olasılıkla kişinin kendisine ait oldugu durumlarda işin içinden sıyrılmak icin kurdugu polyanadır "kader işte abi elden ne gelir ?"

Seni biri yaratmadı ise sen nasıl dünyaya geldin? Babam annem evlendi herşey 1 gecede oldu diyemezsin bence. Çünki senin doğumun senin kaderinin başlangıdır ölümünde sonu. Aslında insan için son diye bir kavramı şu an için düşünemeyiz neden diyeceksin, Gandalf ın tabiriyle ölüm başka bir yoldur sadece. Ben senin konuşmalarından ateist olduğunu tahmin ediyorum. Seni aşşaladığımı düşünme. Belkide sen kontrol edemediğin bir şeye inanmak istemediğin için boyle düşünüyorsundur.Tıpkı Neo gibi Yani şunu da söylemek gerek bir yaratıcının varlığını kabul etmemek gercekten akla mantığa sığamıyacak kadar saçma. Bir düşünsenize bu Dünya bir tesadüf sonucu oluşan patlama ilemi meydana geldi. Bu kadar hayvanlar, karalar, sular bunlar kendi kendinemi oluştu yani ortada hiç birşey yok bir den hokus pokus oldu insan oldu hayvanlar cıktı bu mu yani?! Bence senin dediğin çok sacma bir düşünce. Herşeyin yaratılma amacı vardır ama belki biz bunu anlayamayabiliriz. Yani bu gördüğünüz herşey aslında insanoğlu için yaratıldı. İnsan birini öldürdükten sonra kadere nasıl suç atabilir? O senin dediğin insanlardan gibi olsaydı dünya Allah'ın kendi zevki için insanları yaratıp onları cehenneme atacağı düşünülürdü. Yani şimdi çok büyük günahlar işleyen biri kaderim böyleymiş diyemez haksızlık yapar eğer böyle olsaydı zaten yaşama amacın olmazdıki senin.Bakın arkadaşlar bir düşünün aklınızla düşünün, bırakın felsefeyi falan kim ne demiş boşverin kendi hür aklınızla ne olduğunu anlamaya çalışın.

m1crobe
Oyuncu
24 Ekim 2004 13:54 %0
alıntı:
Gönderen: Purgator Viratum

seni kimse yaratmadıysa nasıl oluştun. yaşadığın dünya nasıl oluştu.

m1crobe
Oyuncu
24 Ekim 2004 13:54 %0
alıntı:
Gönderen: Niaziy
Burada* önemli olan kaç mesaj attığınız değil.
Mesajlarınızda ne yazdığınızdır.
Burası Konu Dışı*...

bu kadar abi daha fazla yoruma gerek yok

hel
Oyuncu
24 Ekim 2004 14:49 %0
Kader nedir?

Hiç şüphesiz, biz herşeyi kader ile yarattık. Bizim emrimiz, bir göz kırpma gibi yalnızca 'bir keredir.' (Kamer Suresi, 49-50)

Kader, Allah'ın geçmiş ve gelecek tüm olayları "tek bir an" olarak bilmesidir. İnsanların önemli bir bölümü, Allah'ın henüz yaşanmamış olayları önceden nasıl bildiğini sorarlar ve kaderin gerçekliğini anlayamazlar. Oysa "yaşanmamış olaylar" bizim için yaşanmamış olaylardır. Allah ise zamana ve mekana bağımlı değildir, zaten bunları yaratan Kendisi'dir. Allah katında zaman diye bir kavram yoktur. Bu nedenle Allah için geçmiş, gelecek ve şu an hepsi birdir ve hepsi olup bitmiştir.

Allah'ın belirlediği kaderi insanların değiştirmesi mümkün değildir.

Bu, toplumda yaygın olan çarpık bir kader anlayışıdır. Örneğin ölümden dönen bir hasta için "kaderini yendi" gibi cahilce ifadeler kullanılır. Oysa kimse kaderini değiştiremez. Ölümden dönen kişi, kaderinde ölümden dönmesi yazılı olduğu için ölmemiştir. "Kaderimi yendim" diyerek kendilerini aldatanların bu cümleyi söylemeleri ve o psikolojiye girmeleri de yine kaderlerindedir.

Çünkü kader Allah'ın ilmidir. Tüm zamanı aynı anda bilen ve tüm zamana ve mekana hakim olan Allah için, herşey kaderde yazılmış ve bitmiştir. Allah için zamanın tek olduğunu Kuran'da kullanılan üsluptan da anlarız. Bizim için ölümümüzden sonra yaşanacak bazı olaylar, Kuran'da çoktan olup bitmiş olaylar olarak anlatılır. Allah bizim bağlı olduğumuz izafi zaman boyutuna bağlı değildir. Allah tüm olayları zamansızlıkta dilemiş, insanlar bunları yapmış, tüm bu olaylar yaşanmış ve sonuçlanmıştır.

Bu yazdıklarımdan işallah yanlış bir sonuç çıkarmazsınız.
Kaynak: http://www.kuranbilgisi.com/Cevaplar_10.html

Ceza87
Oyuncu
24 Ekim 2004 17:49 %0
Peki herşeyi anladım.Peki Allah-u teala madem biliyor ne yapacağımızı neden dünyaya geliyoruz.Bence biz ayrıntıları oluşturuyoruz.Belli çizgiler verilmiş.biz ayrnıtıları belirliyoruz.Unutmayın mükemmel ayrıntıdadır...

Sayfa: « 1 2 »
Alana Geri Dön

Beklediklerimiz:   Crysis | Battlefield 2142 | NFS:Carbon | Team Fortress 2 | Quake Wars | Spore          Bkz: Cem Özkaynak
Google+
close