Kullanıcı adı:
(?) Şifre:
Call of Duty 2
0 sunucu
0 oyuncu
 
Call of Duty 4
0 sunucu
0 oyuncu
 
Quake 3: Arena
0 sunucu
0 oyuncu
 
23/06/18 08:54 Toplam 0 oyuncu %p sunucu 377 kullanıcı siteyi görüntülemekte
store
Alan: Yardım / Diğer » Konu Dışı
Alana Geri Dön
Yazar

Konu: Sporcu doping neden kullanır alın cevabı

daydayday
Oyuncu
13 Mart 2003 16:19 %0
Sporcu dopingi niye kullanır?

Olimpiyatlarda bu soru bir sporcuya sorulmuş olimpiyat şampiyonu olmamı sağladıktan hemen sonra ölümüme sebep olacağını sadece benim bildiğim bir ilacı düşünmeden kullanabilirim diye cevap vermiş.

Doping ilkel bir kişiliğin talebidir . Başkalarından üstünb olduğunu hissetmenin zahmetsiz yada daha az zahmetli yoludur . Kendini aşamayan insanın daha az zahmet ile kendini aşma vasıtasıdır . Yukarıdaki soruya bizim cevabımız , insanoğlunun ihtiraslarını tatmin etme hırsıdır .

Doping olarak kullanılan pek çok madde vardır . Bunlar dört ana başlık altında toplanabilir : Uyarıcılar , uyuşturucular , beto blokerler ve steroidler .

Öncelikle anabolik steroidlerin yani erkeklik hormonu ve sentetik türevlerinin işleyişine bir göz atalım . Testesteronun işlevi erkeğin seksüel karakterinin gelişmesini sağlamaktır . Ergenlik çağında adale dokusunun oluşmasından sorumludur . Anabolik steroidler vücudun erkeksi karakteristiğini düzeltmek ve kötü beslenme neticesi oluşan protein ve elektrolit kaybını önlemek için geliştirilmiştir . Ağır ameliyatlardan sonra yada tehlikeli travmalarda kullanılır .

Özellikle adali gelişme ve kuvvet gerektiren sporlarla uğraşanlar son 30 seneden beri steroid kullanıyorlar . Bazı uzmanlarca işe yaradıklarına inanılmamasına rağmen , araştırmacıların ve sporcuların çoğu aksini kabul ediyor .

Sporcu ve çalıştırıcılar istemeye istemeye steroid kullandıklarını itiraf ediyorlar . Bir egzersiz fizyolojisti olan yüzbaşı J.Wright'ın yapmış olduğu bir araştırmaya göre ankete alınan halterci ve vücutcuların %90'ının doping yaptıkları tesbit edilmiştir

Egzersiz yapmadan doping kullanmak kuvvette az bir artış meydana getirmektedir . Ağır çalışan sporcularda steroidler daha büyük farklar meydana getiriyor gibi görünmektedir .

Yüksek şiddetteki egzersizler , özellikle ileri seviyelerde protein yapısında bir yıkıma neden olabilir .Sürantrene halinin sadece gelişmenin durmasında değil , aynı zamanda adale kütlesinde bir kaybada neden olmasının sebebi budur . Steroidler fizyolojik derlenip toparlanmayı daha süratle kolaylaştırıyor gibi görünmekte ve bu süretle dokular normal büyüme kapasitelerinin üzerine çıkmaktadırlar .

Dolayısıyla , anabolik steroidleri kullandığınızda Vücudunuzun bio-kimyasal talebi büyük miktarda artar ve hızlanır . Bu büyük talep nedeniyle tefam (takviye edici farmakolojik maddeler) alımı çok özel bir şekilde düzenlenmelidir . Özellikle amino asit , potasyum , kalsiyum ve magnezyum tedarikine çok dikkat edilmelidir . Steroid kullanıcısının B kompleks alımı , özellikle B6 ve pantotenik asit tedariki yüksek olmalıdır .

Vücudun stres halinde salgıladığı kortizol adlı maddenin anabolik steroidler tarafından bloke edildiği saptanmıştır . Kortizol protein yıkımına sebep olur . Steroidler bu yıkımı durduruyor gibi görünmektedir.

Bir Rus bilim adamı farelerde anabolik steroidlerin RNA adlı enzimi arttırdığını bulmuştur . Bu enzimin adeledeki protein sentezini arttırdığı düşünülmektedir .

Bunlar anabolik steroidlerin pozitif etkileri gibi görünmekle beraber birde madalyonun diğer yüzü vardır .

Anabolikl steroidlerin en belirgin yantesiri karaciğer işlevlerinde meydana gelen değişikliklerdir . Birçok vakada doping alımı durdurulduğunda anormalleşlmiş karaciğer işlevlerinin tersine döndürülebildiği tesbit edilmiştir . Daha vahim bir risk tümör oluşumu yani kanserdir . Bir tıp dergisinde , öldüğü belirtilen 26 - 27 yaşındaki bir vücudcunun durumunda olduğu gibi .

Diğer kolay fark edilebilir olmayan biokimyasal değişiklikler , fark edildiğinde çok geç olacak şekilde gelişme gösterebilir .

Vücuda hormon zerk ettiğinizde vücudun hormon üretimi yavaşlıyor hatta hatta duruyor . Çünkü beyinde aynen laboratuar gibi kanı kanı devamlı sayımdan geçiren bir mekanizma var ve normal verilerin üstünde hormon tesbit ettiğinde , o hormonu üretmekle sorumlu merkeze üretimi durdurma emri veriyor . Bu durumda erkeklerde ikincil kadınsı karakteristiklerin ortaya çıktığı , seksüel isteklerinde azalma olduğu ve bazende iktidarsızlığın ortaya çıktığı tesbit edilmiştir . Kadınlarda ise adet dönemleri tamamen ortadan kalkmıştır . Sesleri kalınlaşmış ve vücutlarında erkeksi gelişmelere rastlanmıştır .

Çok uzun süre steroid kullanmış bir sporcu , Steve Michalıc'ın erbezlerinde küçülme meydana gelmiştir . Bu küçülme o boyuttadırki erbezleri bir fındık kadar ufalmıştır . Ölümün eşiğine gelen bu profesyonel vücutcu uzun bir t6edaviden sonra normale dönmüş ancak iki yıl boyunca ereksiyon olamamıştır .

Bu tür ilaçları kullana bir diğer sporcunun erbezlerinden biri yumruk kadar şişmiş , ancak gördüğü yoğun tedavi sonucunda iyileşebilmiştir .

Diğerlerine oranla daha az tehlikeli steroidler var mıdır?

Ağız yoluyla alınanlar karaciğer yıkımı ile daha çok bağıntılıdırlar . Ancak bunlar daha az etkilidir . Çünkü kimyasal yapıları uzun bir sindirim süreci içinde bozulmaktadır . Son zamanlarda üretilen Ağız yoolu steroidler daha yavaş metobolizmaya karışmak üzere düzenlenmiştir . Bunlar karaciğerde yoğunlaşır ve bu yoğulaşma bir zehirlenme etkisi oluşturabilir . enjeksiyon yolu ile vücuda verilen steroidlerde karaciğer baypas edilmekte ve doping daha direkt bir şekilde kana karışmaktadır .Dolayısıyla karaciğer tehlikesi ortadan kalkıyor gibi görünmektedir

15 - 20 yaş arası büyümesi devam eden gençlerde steroid kullanımı kemik erimesine sebep olabilir .

Doping maddeleri psikolojik bağımlılıkta yapmaktadır . Bu maddeleri kullanmadıkları zaman vücutlarını ve kuvvetlerinin normale döndüğünü gören sporcular psikolojik olarak tekrar kullanma mecburiyeti hissetmektedirler .

Anabolik steroid kullanan sporcular kalp hastalıkları ilede karşılaşabilirler . 80'lerin ortalarına doğru yapılan araştırmalar steroidlerin vücuttaki yüksek yoğunluktaki lipoproteinlerin(HDL) seviyesini düşürdünü göstermiştir . İstatistiklerle sabittirki HDL seviyesi yüksek olan kişiler diğerlerine oranla daha az kalp krizi ile karşılaşmaktadırlar .

Normal olarak sporcuların HDL seviyesi , normal kişilere oranla daha yüksek olmaktadır . Çünkü düzenli egzersiz HDL oluşumu arttırıyor gibi görünmektedir .

 
SedatAbi
Oyuncu
13 Mart 2003 16:33 %0
Sıyırdınmı olm sen kaç gündür abuk konular yazıosun foruma
 
Jormangund
Oyuncu
13 Mart 2003 16:55 %0
Bence güzel bir konu
 
_*Incubus*_
Oyuncu
13 Mart 2003 16:59 %0
gL
 
 
Sayfa: « 1 »
Alana Geri Dön
 
 

Beklediklerimiz:   Crysis | Battlefield 2142 | NFS:Carbon | Team Fortress 2 | Quake Wars | Spore          Bkz: Cem Özkaynak
Google+
close